Zwiększona zmienność na dolarze po posiedzeniu FED. Polski złoty zachowuje się stabilnie

Po rozczarowującym inwestorów orędziu Donalda Trumpa, w dniu wczorajszym ponownie pojawiły się argumenty skłaniające do handlu amerykańskim dolarem. W środę wieczorem Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie (1,25-1,50%). Potwierdzono przy tym w komunikacie, że gospodarka rośnie, jednak cel inflacyjny nie został jeszcze osiągnięty. Rynek zakłada w każdym razie trzy podwyżki stóp w tym roku – w marcu, wrześniu oraz w grudniu. Oprócz tego poznaliśmy również styczniowy Raport ADP, przedstawiający szacunkową zmianę zatrudnienia w USA w poprzednim miesiącu, w sektorze prywatnym, poza rolnictwem. Oczekiwano zmiany na poziomie 180 tys., jednak wynik bardzo pozytywnie zaskoczył – najnowsze dane pokazują 234 tys. miejsca pracy. Indeks Chicago PMI wynoszący 65,7 (prognozowano 64,2) był kolejną dobrą wiadomością.

Kurs EURUSD w dniu wczorajszym zakończył dzień w okolicach kursu otwarcia, jednak w ciągu dnia obserwowaliśmy zwiększoną zmienność – wahał się bowiem pomiędzy 1,2330 a 1,2470. Obecnie notowany jest powyżej 1,24 i wyczekuje na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Na zwiększoną zmienność na głównej parze walutowej, polski złoty reagował raczej stabilnie. Kurs EURPLN spadł w dniu wczorajszym w okolice 4,1450, jednak od rana wzrasta i wynosi obecnie 4,15. Wciąż pozostaje jednak w trendzie spadkowym, zapoczątkowanym pod koniec września 2017. Dolar kosztuje obecnie poniżej 3,34 – kurs USDPLN po dużych spadkach z początku stycznia, obecnie konsoliduje się na tym poziomie. GBPPLN notowany jest powyżej 4,75, CHFPLN natomiast od rana nieznacznie spada, schodząc obecnie poniżej 3,58.

W dniu dzisiejszym czeka nas porcja odczytów styczniowych indeksów PMI (Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Japonia, Kanada). Oprócz tego otrzymamy dane z amerykańskiej gospodarki – Raport ISM dla przemysłu oraz tygodniowy odczyt złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W dniu jutrzejszym tradycyjnie z początkiem miesiąca odczyty payrolls’ów, czyli wspomniane wcześniej dane z rynku pracy w USA.

Udostępnij post