Po ostatnich dużych wzrostach kursów głównych walut w stosunku do złotego, obecnie nasza waluta zaczyna łapać oddech. Z jednej strony osiągnięto psychologiczną barierę na EURPLN (4,40) oraz USDPLN (3,80) co stanowiło swego rodzaju opór, z drugiej zaś strony informacje spływające z rynku wsparły złotego. Po osiągnięciu porozumienia koalicyjnego w Niemczech, ewentualne ryzyko zostało przynajmniej tymczasowo wyeliminowane. Dodatkowo pojawiły się pogłoski o tym, iż dojdzie do kompromisu w sprawie wymiany handlowej na linii USA-UE. Wspomniane wydarzenia wsparły euro w stosunku do dolara – kurs EURUSD doszedł do poziomu 1,17.
Na umocnieniu się euro do amerykańskiej waluty skorzystał również złoty. Po osiągnięciu w trakcie wtorkowego handlu szczytu na EURPLN, kurs zaczął systematycznie spadać, co zresztą kontynuowane jest w dniu dzisiejszym. Obecnie wynosi on ok. 4,37. Ruch korekcyjny obserwujemy również na USDPLN – od rana dolar traci na rzecz złotego (kurs zbliża się do poziomu 3,73). Kurs GBPPLN wynosi obecnie 4,9450, zaś CHFPLN 3,7650.
W dniu dzisiejszym poznamy majowy odczyt produkcji przemysłowej w Hiszpanii. Istotne będą również dane dotyczące inflacji CPI w Szwajcarii. W ciągu dnia publicznie wystąpi szef Bank of England (Mark Carney) oraz szef Bundesbanku (Jens Weidmann). Po południ otrzymamy serię danych z USA – m.in. Raport ADP, ilość złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, indeks PMI dla usług oraz raport ISM dla usług. O 20:00 czeka nas również protokół z posiedzenia FOMC.