Złoty stabilny przed decyzją Rady Polityki Pieniężnej

Wczorajszy dzień na rynkach charakteryzował się mniejszą zmiennością złotego w stosunku do głównych walut. Po dosyć pokaźnym osłabieniu naszej waluty w ciągu ostatniego miesiąca, początek tygodnia rozpoczął się od ruchu korekcyjnego. W dniu wczorajszym jednak został wyhamowany, co zresztą jest kontynuowane w dniu dzisiejszym. Dużo ciekawsze było obserwowanie zachowania się EURUSD, który po osiągnięciu poziomu bliskiego 1,15 tydzień temu, obecnie sukcesywnie rośnie. Informacją dnia, która wpłynęła na umocnienie się euro były doniesienia agencji Bloomberg, mówiące o tym, iż 14 czerwca na posiedzeniu EBC, ogłoszona zostanie data zakończenia programu luzowania. Ponadto Jean Claude Junker zapowiedział, że pomimo ostatnich politycznych perturbacji we Włoszech oraz Hiszpanii, gospodarkę strefy euro należy reformować.

W dniu dzisiejszym obserwujemy ograniczoną zmienność złotego do głównych walut. Kurs EURPLN nieznacznie rośnie i obecnie zbliża się do 4,28. USDPLN kwotowany jest poniżej 3,64, zaś CHFPLN poniżej 3,70. Podczas wtorkowego handlu zwiększoną zmienność obserwowaliśmy na GBPPLN (funt umocnił się do złotego), jednak w dniu dzisiejszym ten ruch został zatrzymany i obecnie kurs notowany jest w okolicy 4,88.

Dla rodzimych inwestorów najważniejszym wydarzeniem w dniu dzisiejszym będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Raczej nikt nie spodziewa się jakichkolwiek zmian, także główna stopa pozostanie prawdopodobnie na poziomie 1,50 proc. Istotny będzie jednak komunikat Rady (poznamy go o godzinie 16). Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na wstępne odczyty PKB z Czech oraz Węgier. Istotne będą również odczyty inflacji CPI ze Szwajcarii, zaś w godzinach popołudniowych aktualizacja bilansu handlu zagranicznego w USA oraz kanadyjski indeks Ivey PMI.

Udostępnij post