Złoty pozostaje nadal stabilny do EUR, CHF i USD

W ostatnich dniach sytuacja na kursach walutowych związanych z polską walutą pozostaje stabilna. Para walutowa EUR/PLN od początku roku znajduje się w konsolidacji. W ostatnich kilku dniach kurs euro w stosunku do złotówki waha się w granicach 4,35-4,37. Brak impulsów z szerokiego rynku powoduje, że kurs tej pary walutowej pozostaje w trendzie bocznym. Podobnie sytuacja wygląda na CHF/PLN gdzie zakres wahań wynosi od 4,05 do 4,08 i został ukształtowany na początku bieżącego roku. Na USD/PLN mamy delikatne odreagowanie dolara w stosunku do poprzednich spadków. Dolar w relacji do złotego w ostatnich dwóch dniach konsoliduje się w zakresie wahań 4,0550-4,0780. Wczorajszy wzrost kursu USD/PLN był spowodowany spadkiem pary walutowej EUR/USD. Kurs  EUR/USD obniżył się z 1,0750 do 1,0726. Warto zauważyć, że kurs USD/PLN na początku roku wynosił ponad 4,20. Nieco inaczej wygląda sytuacja na GBP/PLN. Funt umocnił się do złotówki od początku tygodnia o kilka groszy. W chwili obecnej kurs tej pary walutowej znajduje się w trendzie wzrostowym. Wczorajsza decyzja Sądu Najwyższego odnośnie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynęła na zwiększenie zmienności na parach związanych z funtem, w tym także złotówki. Inwestorzy analizowali informację o tym, że to parlament zdecyduje o uruchomieniu Brexitu. GBP/PLN po ogłoszeniu wyroku Sądu Najwyższego zaczął się obniżać, by następnie skierować się w przeciwnym kierunku. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynkowymi. Rynek o poranku wycenia złotego następująco: EUR/PLN 4,3671 zł, USD/PLN 4,0735 zł, CHF/PLN 4,0695 zł oraz GBP/PLN 5,0935 zł. Analityk agencji Fitch zapowiedział, że jeśli w Polsce nie dojdzie w tym roku do zacieśnienia fiskalnego to będzie to niekorzystne dla naszego ratingu. Warto przypomnieć, że 13 stycznia agencja ratingowa Fitch podtrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynkowymi.

Wczorajszy dzień to przede wszystkim wstępne publikacje indeksów PMI za miesiąc styczeń. Odczyt dotyczył PMI zarówno usługowych jak i przemysłowych. Wzrost indeksu PMI dla przemysłu odnotowano między innymi w Niemczech gdzie wyniósł 56,5 pkt. (poprzednio: 55,6 pkt., prognoza: 55,4 pkt.) oraz Strefy Euro 55,1 pkt. (poprzednio: 54,9 pkt., prognoza: 54,8 pkt.). W USA indeks PMI także wzrósł z 54,3 pkt. do 55,1 pkt. (prognoza zakładała wartość na poziomie 54,5 pkt.). Dobry odczyt indeksu dotyczącego usług pojawił się dla Francji gdzie wyniósł 53,9 pkt (poprzednio 52,9 pkt., prognoza: 53,2 pkt.). Trochę gorzej wypadł PMI dla usług z Niemiec, wartość na poziomie 53,2 pkt. była gorsza od prognozy na poziomie 54,5 pkt. Dla Strefy Euro PMI usługowy też nie wypadł dobrze i wyniósł 53,6 pkt. w stosunku do prognozy 53,9 pkt. Ogólnie podsumowując wstępne wyniki indeksów PMI dla przemysłu oraz usług okazały się dobre. Finalne wyniki poznamy za około 2 tygodnie. Bank Centralny Turcji zdecydował się pozostawić główną stopę procentową na nie zmienionym poziomie. Oczekiwano podniesienia stopy procentowej o 0,50%. Spowodowało to osłabienie liry tureckiej w stosunku do innych walut, ale tylko na krótką chwilę. Natomiast Bank Centralny Węgier nie zdecydował się na zmianę stóp procentowych zgodnie z oczekiwaniami.

W trakcie dzisiejszego dnia poznamy odczyt indeksu instytutu Ifo z Niemiec. Z USA napłyną dane dotyczące tygodniowych wniosków o kredyt hipoteczny oraz tygodniową zmianę zapasów paliw. Po południu wystąpienie publiczne będzie miał szef Banku Anglii Mark Carney. Z polskich danych w dniu dzisiejszym poznamy publikację dotyczącą stopy bezrobocia za grudzień. Oczekiwany jest wzrost stopy bezrobocia o 0,1% w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Udostępnij post