Złoty nadal mocny

Miniony tydzień upłynął pod znakiem umocnienia złotego w relacji do głównych walut obcych. Polska waluta umocniła się względem euro o sześć groszy, do dolara siedem groszy, względem franka ponad sześć groszy, natomiast do funta złotówka zyskała nieco ponad dwa grosze. Umocnienie polskiej waluty spowodowane było większym zaufaniem inwestorów do walut rynków wschodzących oraz osłabieniem amerykańskiego dolara.

Większość inwestorów wyczekiwała na piątkową publikację CPI z amerykańskiej gospodarki. Grudniowa podwyżka stóp procentowych (trzecia w tym roku) jest już wyceniona przez rynek, ale inwestorzy patrzą w przyszłość czyli na 2018 rok, gdzie Fed zapowiedział trzy podwyżki stóp procentowych. Dane o inflacji, które są kluczowe dla Fed przy dokonywaniu decyzji o stopach procentowych nieco rozczarowały. W ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,2% (prognoza zakładała wzrost o 2,3%). W ujęciu miesięcznym wskaźnik inflacji wyniósł 0,5% (prognoza na poziomie 0,6%). Na publikację tych danych dolar zareagował osłabieniem. Kurs EUR/USD wzrósł z poziomu 1,18 do 1,1872. W mirę upływu czasu dolar zdołał odrobić część strat i ostatecznie kurs EUR/USD na koniec dnia zamknął się na poziomie 1,1819. Rozczarował także odczyt sprzedaży detalicznej, który wyniósł 1,6% m/m przy prognozie na poziomie 1,7%.

O poranku polska waluta delikatnie się osłabia w porównaniu do głównych walut obcych. Za euro trzeba zapłacić 4,2536 zł, za dolara amerykańskiego 3,6083 zł, za franka 3,6969 zł oraz 4,79 zł za funta. Na początku minionego tygodnia kurs EUR/PLN znajdował się na poziomie 4,30. Na USD/PLN obserwowaliśmy poziom 3,6669, z kolei para CHF/PLN była wyceniana po 3,75. Po tak dynamicznym umocnieniu obserwowanym w miniony tygodniu oczekiwana jest korekta na parach związanych z polską walutą.

W obecnym tygodniu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dane z polskiej gospodarki. Już dziś po południu poznamy bilans płatniczy za sierpień. Jutro z kolei zostaną opublikowane dane na temat zatrudnienia i wynagrodzenia we wrześniu. W środę poznamy dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W czwartek opublikowany zostanie protokół z posiedzenia RRP, w piątek natomiast poznamy wskaźniki koniunktury gospodarczej. Oprócz złotówki pojawią się także ważne dane z brytyjskiej gospodarki, czyli dane o inflacji (wtorek), raport z rynku pracy (środa) oraz wyniki sprzedaży detalicznej (czwartek). W dzisiejszym kalendarzu danych makro poznamy bilans handlu zagranicznego ze Strefy Euro oraz bilans płatniczy z Polski. W godzinach porannych opublikowana została inflacja CPI i PPI z Chin. Inflacja CPI okazała się zgodna z oczekiwaniami natomiast inflacja PPI przebiła prognozy. Dane na temat produkcji przemysłowej z Japonii okazały się minimalnie gorsze o konsensusu rynkowego.

Udostępnij post