Wzrost ryzyka na rynkach pogrąża złotego

W dniu wczorajszym kalendarz makroekonomiczny był dosyć ubogi w istotne dane. Z rodzimego rynku spłynęły aktualne dane dotyczące zmian przeciętnego wynagrodzenia brutto. Obecna wartość okazała się gorsza od poprzedniej (4696,6 wobec 4840,44 w okresie poprzednim). Otrzymaliśmy również aktualizację zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Ta wartość również rozczarowała – w maju wyniosła ona 6210,2 tys., (poprzednio wyniosły 6212,3 tys.). Rozczarowujące informacje z rynku pracy nie były jednak głównym winowajcą wczorajszego osłabienia złotego. Za obecny stan rzeczy odpowiedzialne jest zwiększenie ryzyka na rynkach finansowych. Po ogłoszeniu przez USA wprowadzenia ceł na produkty z Chin oraz zapowiedź ruchu odwetowego ze strony Chin, inwestorzy zaczęli przenosić kapitał do bezpieczniejszych aktywów. Efektem są wczorajsze spadki na giełdzie – indeks WIG20 zakończył wczorajszy dzień ponad 2-procentowym spadkiem. Tracił również złoty w stosunku do głównych walut.

W dniu dzisiejszym ruch ten jest kontynuowany. Od rana rośnie kurs EURPLN. Na chwilę obecną wynosi on ponad 4,30. USDPLN przekroczył 3,71, CHFPLN zbliża się natomiast do 3,74. Kurs GBPPLN znajduje się obecnie powyżej poziomu 4,91.

W dniu dzisiejszym otrzymamy dane dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce. Oprócz tego warto zwrócić uwagę również na aktualizację wydanych pozwoleń na budowę domów oraz rozpoczętych budów w USA.

Udostępnij post