Wyraźne osłabienie się złotego

W ostatnim czasie możemy zauważyć osłabianie się złotego w stosunku do głównych walut. Wpływa na to kilka czynników – ostatnia wypowiedź Eryka Łona mogła nieco zaskoczyć. Stwierdził on bowiem, że widzi wciąż miejsce na dalsze obniżki stóp procentowych. Pomysł ten jest o tyle zaskakujący, gdyż gospodarki rozwinięte raczej koncentrują się na zacieśnianiu polityki pieniężnej. Szanse na obniżkę są co prawda niewielkie, natomiast raczej w najbliższym czasie nie możemy się spodziewać podwyżek, co jest odbierane jako gołębi komunikat, dający pretekst do osłabiania się złotego. Kolejnym argumentem za ostatnimi spadkami było wszczęcie postępowania KE wobec Polski, dotyczącego ustawy o sądach powszechnych. W dniu wczorajszym otrzymaliśmy dodatkowo nieco rozczarowujące dane dotyczące bilansu płatniczego. Saldo obrotów towarowych wyniosło -547 mln, saldo rachunku bieżącego natomiast -878 mln. Z pozytywnych dla złotówki informacji możemy natomiast wspomnieć o podwyższeniu prognoza dla Polskiej gospodarki przez agencję Moody’s, która skorygowała PKB w 2018 z 3,1% do 3,5%.

W chwili obecnej kurs USDPLN jest na poziomie powyżej 3,60. Pomijając wcześniejsze argumenty, które wpłynęły na osłabienie złotego, za tą sytuację odpowiedzialne jest zachowanie się EURUSD, gdzie odnotowujemy poziomy w okolicach 1,1890. Wczorajsze dane o inflacji PPI, które co prawda były rozczarowujące, wpłynęły pozytywnie na dolara, który zdaje się odzyskiwać poniesione przez ostatni czas straty.

Wzrosty zauważalne były również na EURPLN, kurs wynosi 4,2870 i zdaje się, że niedługo będziemy testować poziom 4,30. Podobną sytuację obserwowaliśmy również na CHFPLN– frank szwajcarski kosztuje w chwili obecnej nieco poniżej 3,74. Funt rośnie do złotego sukcesywnie od końca sierpnia, w dniu wczorajszym strona popytowa również była silniejsza od podażowej i kurs GBPPLN ostatecznie zakończył dzień powyżej 4,75.

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy dane z rynku pracy w Australii (zmiana zatrudnienia za sierpień wyniosła 54,2 tys., stopa bezrobocia 5,6%). Poznaliśmy również aktualizację produkcji przemysłowej w Japonii, która jest zgodna z prognozami  (produkcja przemysłowa s.a. fin. (m/m) -0,8, produkcja przemysłowa n.s.a. fin. (r/r) 4,7%). Słowacja podała dane o Inflacji CPI: 0,5% m/m, 0,9% r/r. O 9:30 bank centralny Szwajcarii podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W dalszej części dnia czeka nas decyzja odnośnie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, poznamy również protokół z posiedzenia BoE. O 14:30 czekają nas informacje zza oceanu – Inflacja konsumencka oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Udostępnij post