Wstępne odczyty PMI na celowniku inwestorów, frank tanieje

Piątek upłynie pod znakiem publikacji wstępnych odczytów PMI dla przemysłu oraz usług z największych gospodarek Strefy Euro i Stanów Zjednoczonych. Przed południem poznamy PMI z Francji, Niemiec i Strefy Euro, natomiast po południu opublikowane zostaną PMI ze Stanów Zjednoczonych. Prognozy zakładają odczyty na poziomie zbliżonym do poprzednich publikacji lub niewielkie spadki. Finalne odczyty indeksów PMI zostaną opublikowane na początku października. Oprócz wspomnianych indeksów PMI w dzisiejszym dniu warto zwrócić uwagę na dane makro z Kanady. W ostatnim czasie Bank Kanady podwyższył nieoczekiwanie stopy procentowe co spowodowało umocnienie kanadyjskiej waluty. Dzisiaj ważne dane w kontekście ewentualnych podwyżek stóp procentowych czyli inflacja konsumencka. Konsensus rynkowy zakłada wzrost inflacji CPI z poziomu 1,2% do 1,5%. Dodatkowo z Kanady zostaną zaprezentowane wyniki sprzedaży detalicznej. Dzisiejszy dzień to także wystąpienie szefa i wiceszefa EBC i oraz wystąpienia szefów Fed. Z Polskich danych GUS opublikuje stopę bezrobocia za sierpień.

Koniec miesiąca przynosi umocnienie złotówki do franka. Jest to pozytywna informacja dla osób spłacających kredyty w tej walucie. Wczoraj złotówka zyskała do franka około dwa grosze, natomiast licząc od początku tygodnia umocnienie polskiej waluty względem franka wynosi prawie cztery grosze. Na początku obecnego tygodnia kurs CHF/PLN oscylował w granicach 3,72. Amerykański dolar w dniu wczorajszym zanotował korektę wzrostów obserwowanych po czwartkowym komunikacie Fed. Para EUR/USD wzrosła z poziomu 1,1872 do 1,1943. Z kolei kurs USD/PLN zanotował spadek z 3,5972 do 3,5742. Dziś o poranku dolar delikatnie się osłabia. Zmienność na parze EUR/PLN w dniu wczorajszym wahała się w granicach trzech groszy. Ostatecznie kurs na zamknięciu dnia był zbliżony do kursu na początku dnia i wyniósł około 4,27. Od początku miesiąca para EUR/PLN waha się w granicach 4,22-4,29. Funt próbował wczoraj bronić ostatnich dynamicznych wzrostów po publikacji dobrych danych z brytyjskiej gospodarki oraz jastrzębich wypowiedziach szefa Banku Anglii. Wczorajsza zmienność na GBP/PLN oscylowała w granicach trzech groszy. Kurs zamknął się na poziomie 4,86. Dzisiaj w godzinach porannych obserwujemy ponad jedno groszowe osłabienie funta w relacji do złotego. O godzinie 8:30 za euro zapłacimy 4,2708 zł, za dolara amerykańskiego blisko 3,57 zł, za franka 3,6855 zł oraz 4,8450 zł za funta.

W dniu wczorajszym stopy procentowe w Norwegii zgodnie z konsensusem rynkowym zostały utrzymane na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa nadal wynosi 0,5%. Mimo, że stopy nie zostały zmienione to norweska korona zyskała na wartości w skutek podwyższonej projekcji dla ścieżki stóp procentowych. Kurs korony norweskiej wzrósł kilkanaście punktów w relacji do złotówki. Dzisiejszy kurs NOK/PLN po wczorajszym umocnieniu obniżył się do poziomu około 0,4570. Rating Chin został obniżony przez agencję Standard and Poor’s. Przyczyną obniżenia ratingu był wyraźny wzrost poziomu kredytowania co wpływa na wzrost ryzyka gospodarczego i finansowego. Wczorajszy dzień to także publikacje z protokołu posiedzenia RPP. Zapis protokołu nie przyniósł przełomowych informacji. Niektórzy członkowie Rady rozważają podwyżkę stóp procentowych, jednak ryzyko przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie pozostaje ograniczone. Tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych  z USA okazały się lepsze od prognoz. Złożono 259 tys. wniosków, przy oczekiwaniach na poziomie 282 tys. Pomimo dobrych danych dla dolara, amerykańska waluta w dniu wczorajszym osłabiała się.

Udostępnij post