W oczekiwaniu na Fed

Już jutro wieczorem naszego czasu Rezerwa Federalna ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Uwaga inwestorów zostanie skierowana także na komunikat dotyczący przyszłej polityki monetarnej. W oczekiwaniu na wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, umacnia się dolar, natomiast tracą obligacje rządu USA. Dochodowość amerykańskich 10-letnich papierów skarbowych rośnie o 3 pb do ok. 2,23% (najwyżej od miesiąca). Główna uwaga inwestorów będzie skoncentrowana na nowych projekcjach makroekonomicznych oraz ocenie sytuacji inflacyjnej. Ekonomiści spodziewają się podtrzymania trzech podwyżek stóp procentowych w 2017 i 2018 roku. Rynek oczekuje także decyzji o dacie rozpoczęcia redukcji sumy bilansowej.

Dzisiejszy kalendarz danych makro będzie zawierał istotne dla polskiej gospodarki dane. O godzinie 14.00 opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej oraz wyniki sprzedaży detalicznej w sierpniu. W przypadku produkcji przemysłowej oczekiwany jest wzrost na poziomie 6% r/r. Sprzedaż detaliczna według analityków powinna wynieść 7,15% r/r. W dniu wczorajszym poznaliśmy dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu z Polski. Zatrudnienie wzrosło o 6,6% r/r i okazało się zgodne z oczekiwaniami, natomiast wynagrodzenie wyniosło 6,6% i przebiło prognozy na poziomie 5,7%. Reakcja polskiej waluty na te dane była znikoma. Z pozostałych wczorajszych danych makro warto zwrócić uwagę na odczyt inflacji konsumenckiej ze Strefy Euro. Inflacja CPI w relacji rocznej wyniosła 1,5% i okazała się zgodna z prognozami.

Wczorajszy dzień przyniósł niewielkie osłabienie polskiej waluty. Porównując kursy na otwarciu dnia z kursami na zamknięciu najwięcej złoty stracił do euro, czyli prawie dwa grosze. Obecnie kurs pary walutowej EUR/PLN znajduje się blisko poziomu 4,30 który stanowi najbliższy opór. Dolar zyskał nie cały grosz do złotówki, podobnie jak frank. Funt z kolei osłabił się do złotego. Przyczyną wczorajszego osłabienia funta była gołębia wypowiedź szefa Banku Anglii Carneya. Stwierdził on, że podwyżki stóp procentowych będą umiarkowane oraz ograniczone, co biorąc pod uwagę ostatnią wypowiedź zostało negatywnie odebrane przez rynek.

W dzisiejszym kalendarzu danych makro oprócz danych z Polski wymienionych powyżej należy zwrócić uwagę na odczyt indeksu instytutu ZEW z Niemiec oraz na dane z USA, czyli saldo rachunku bieżącego, pozwolenia na budowę domów i rozpoczęte budowy domów.

Udostępnij post