USA: stopy procentowe w górę. Czwartkowe osłabienie złotego.

W środę wieczorem Fed (Rezerwa Federalna) zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa wynosi 1,00-1,25%. Za podwyżką głosowało 8 z 9 członków FOMC (Federalny Komitet Otwartego Rynku). Warto zwrócić uwagę na fakt, że podwyżka nastąpiła pomimo spadku inflacji poniżej celu inflacyjnego. Cel inflacyjny wynosi 2%, natomiast w maju poziom inflacji wyniósł 1,9% w relacji rocznej. W najbliższym czasie Fed spodziewa się dynamiki inflacji poniżej celu. Jednak w średnim terminie Fed przewiduje ustabilizowanie inflacji zgodnie z celem inflacyjnym. W komunikacie po decyzji Fed zapowiedział jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych w tym roku oraz trzy podwyżki w przyszłym. Zapowiedział także redukcję bilansu, która ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. EUR/USD przed decyzją znajdował się na poziomie 1,1270, po decyzji spadł do poziomu 1,1204. W dniu dzisiejszym główna para kwotowana jest na poziomie 1,1170.

Wczorajszy dzień na rynku krajowej waluty zaznaczył się wyraźnym osłabieniem polskiej waluty. Niska płynność spowodowana świętem w Polsce wpłynęła na bardzo silną przecenę złotego. Złoty stracił do euro 0,78%, do dolara amerykańskiego 1,35%, do franka 0,97% i 1,40% do funta. Kolejne dni pokażą czy wczorajsza wyprzedaż złotego była spowodowana efektem ograniczonej płynności. Dzisiejszy dzień przynosi niewielkie umocnienie złotego w stosunku do wczorajszego mocnego osłabienia. EUR/PLN wyceniany jest na poziomie 4,2210, USD/PLN 3,7795, CHF/PLN 3,8805 oraz GBP/PLN 4,82.

W dniu wczorajszym Bank Anglii pozostawił stopy procentowe na nie zmienionym poziomie. Mimo tej decyzji funt wyraźnie zaczął zyskiwać. Umocnienie funta spowodowane było ogłoszeniem protokołu z posiedzenia Banku Anglii, w którym można było się dowiedzieć, że za utrzymaniem stóp procentowych głosowało pięciu członków a nie siedmiu jak zakładał konsensus. Jest to sygnał, że być może w niedługim czasie Bank Anglii rozpocznie proces zacieśniania polityki monetarnej. Ostatnie dane o rosnącej inflacji CPI w Wielkiej Brytanii mogą sugerować taką zmianę.

Dzisiejszy kalendarz danych makro będzie zawierał informację o inflacji konsumenckiej ze Strefy Euro. Z USA warto zwrócić uwagę na odczyt dotyczący pozwolenia na budowę domów oraz rozpoczęte budowy domów.

Udostępnij post