Turcja zatrząsnęła rynkami. Polski złoty dostał rykoszetem

 

Pod koniec tygodnia rynki finansowe żyły kryzysem liry tureckiej. Poważna przecena tureckiej waluty wpłynęła na zachowanie się zarówno walut jak i akcji. Jednym z powodów tej sytuacji było zaostrzenie konfliktu pomiędzy Turcją a USA. Donald Trump podwyższył cło na import stali oraz aluminium. Ponadto inwestorzy nie wierzą w niezależność banku centralnego – uważają, że jego ruchy będą zależne od prezydenta. Rynek obawia się wysokiej – wynoszącej 16% inflacji. Oliwy do ognia dolał ujawniony raport EBC, który pokazuje dużą ekspozycję banków europejskich na Turcję.

W wyniku poważnego kryzysu liry tureckiej (w piątek spadki sięgały 15%), na rynkach pojawiła się niepewność, która wpłynęła na decyzje inwestorów. WIG20 tracił w piątek ponad 3%, pod presją był również polski złoty. Kurs EURPLN sukcesywnie rośnie – obecnie przekroczono poziom 4,30.Cena dolara zbliża się do 3,88. Podobnie sytuacja kształtowała się w przypadku CHFPLN – poziom 3,80 został przebity. Funt brytyjski również rósł do złotego. Podczas porannego handlu kurs GBPPLN wynosi nieco ponad 4,81.

W dniu dzisiejszym kalendarz makroekonomiczny jest dosyć ubogi. Warto zwrócić uwagę na czerwcową produkcję przemysłową na Węgrzech. Z rodzimego rynku poznamy czerwcowy bilans płatniczy.

Udostępnij post