Szwedzka korona mocno w górę po odczycie inflacji

Dzisiejszy ranek zdecydowanie należał do szwedzkiej korony, która umacnia się względem polskiego złotego już 0,5%. Swoje skokowe umocnienie SEK zawdzięcza opublikowanym o 9:30 danym na temat inflacji konsumenckiej w Szwecji, która w maju niespodziewanie przyspieszyła. Według Centralnego Biura Statystycznego Szwecji podstawowy wskaźnik CPI w maju wzrósł z 2,1% do 2,2% r/r, co jest sporym zaskoczeniem, gdyż spodziewano się jej spadku do poziomu 2,0% r/r. Dynamika tego wskaźnika ponownie wraca zatem wyraźnie powyżej celu inflacyjnego Riksbanku, co skłoniło inwestorów do szybkiego odwrócenia pozycji krótkich. Warto zauważyć, że od dłuższego czasu SEK znajduje się w dość silnym trendzie spadkowym i jeszcze rano był bardzo blisko kilkuletnich minimów w okolicy 0,3970.

Wyprzedaż SEK w ostatnich tygodniach spowodowana była gorszą serią danych makroekonomicznych, które mogły wpłynąć na osłabienie presji popytowej w gospodarce Szwecji i tym samym spowodować spadek dynamiki inflacji. Inwestorzy mogli więc przypuszczać, że skoro największe banki centralne wstrzymują się już od podwyżek (np. FED, BOE), a niektóre nawet ponownie luzują swoja politykę pieniężną (RBA, RBNZ, EBC) to i Riksbank wstrzyma się od kontynuacji cyklu podwyżek, który de facto zaczął się w grudniu poprzedniego roku. Przypomnijmy, że wtedy pierwszy raz od 7 lat stopy procentowe w Szwecji zostały podniesione z poziomu -0,5% do -0,25%. Nic zatem dziwnego, że kurs szwedzkiej korony tak mocno odbił w górę, gdyż na fali optymizmu prawdopodobnie spora część pozycji krótkich została właśnie zamknięta, a dodatkwo historycznie niskie poziomy cenowe zachęcają do próby podłączenia się pod większą korektę lub nawet czasowe odwrócenie się trendu.

Na wykresie pary SEKPLN po publikacji danych o CPI możemy zaobserwować większą świecę wzrostową, która doprowadziła cenę w pobliże oporu wyznaczonego przez równość korekt wzrostowych oraz zniesienie Fibonacciego 38,2%. Jeśli ten opór zostanie wybity to bardzo możliwe, że cena kierować będzie się nawet w kierunku lokalnego szczytu na 0,4045.

Udostępnij post