Stopy procentowe w USA w górę

Środowy wieczór okazał się kluczowy dla rynków finansowych nie tylko ze względu na fakt podniesienia stóp procentowych w USA, ale także biorąc pod uwagę komunikat jaki został ogłoszony po decyzji. Podwyżka kosztu pieniądza o 25 pkt. bazowych nie była dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ spodziewano się jej już od kilku miesięcy. Istotną informacją dla inwestorów była wzmianka o tym ,że stopy procentowe w przyszłym roku zostaną podniesione trzy razy. Oznaczało to zmianę względem września kiedy mówiło się o dwóch podwyżkach. Jastrzębi wydźwięk komunikatu spowodował umocnienie amerykańskiego dolara względem innych walut. Kurs EUR/USD znalazł się poniżej 1,04, w przypadku kursu walutowego USD/PLN oznaczało to wzrost powyżej 4,27 czyli najwyższych poziomów od kilku lat. Taki dynamiczny ruch widoczny był przede wszystkim na parze walutowej USD/PLN, na pozostałych parach związanych ze złotówką zmiany nie były aż tak duże. Wczorajszy jak i dzień dzisiejszy przynosi konsolidację na parach związanych z polską walutą. O poranku złotówka wyceniana jest następująco: EUR/PLN 4,4340, USD/PLN 4,2460, GBP/PLN 5,2750 natomiast CHF/PLN 4,1315.

Wczoraj poznaliśmy kilka wstępnych odczytów indeksów PMI dla przemysłu i usług. Największe wzrosty odnotowane zostały we Francji gdzie indeks usługowy wzrósł z 51,6 pkt. do 52,6 pkt. Natomiast przemysłowy indeks wzrósł z 51,7 pkt. do 53,5 pkt. Jednym z nielicznych odnotowanych spadków jest PMI dla usług z Niemiec. Należy jednak pamiętać, że są to dopiero wstępne odczyty i mogą one ulec zmianom. Dowiedzieliśmy się także, że Bank Anglii zdecydował się o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (co okazało się zgodne z prognozami analityków). Główna stopa w dalszym ciągu wynosić będzie 0,25 proc. Wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii za listopad okazały się zgodne z prognozami.

Koniec tygodnia będzie prawdopodobnie zapowiadał się spokojniej. W dniu dzisiejszym kalendarz makro nie jest rozbudowany. Warto zwrócić uwagę na bilans handlu zagranicznego oraz poziom inflacji konsumenckiej ze Strefy Euro. Główny Urząd statystyczny opublikuje dane dotyczące listopadowych wynagrodzeń i zatrudnienia Polaków. Natomiast ze Stanów Zjednoczonych poznamy dane dotyczące pozwolenia na budowę domów oraz rozpoczęte budowy domów.

Udostępnij post