Stopy procentowe w Polsce bez zmian. Dziś w strefie euro oczekujemy wydźwięku po protokole z posiedzenia EBC

Oczekiwanie na Mario Draghiego - konferencja prasowa
Oczekiwanie na Mario Draghiego – konferencja prasowa

Wczorajszym głównym wydarzeniem w Polsce była decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca stóp procentowych oraz konferencja prezesa NBP po posiedzeniu. Decyzja i konferencja nie miała wpływu na kurs złotego, jednak dzięki wypowiedzi dowiedzieliśmy się czego możemy się spodziewać w przyszłości.

Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie:

Stopa referencyjna styczeń 1,50%,
Stopa depozytowa styczeń 0,50%,
Stopa lombardowa styczeń 2,50%,
Stopa redyskontowa styczeń 1,75%.

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że podniesienie stóp procentowych w Polsce byłoby nieodpowiedzialne na tle globalnych gospodarek, gdyż mogłoby doprowadzić do zbyt dużego umocnienia polskiego złotego oraz rozregulowania rynku walutowego i długu. Glapiński podkreślił, że dysparytet stóp procentowych wyższy niż 2%, spowodowałby, iż zostalibyśmy zalani inwestorami, a kurs złotego poszybowałby pod niebo, podczas gdy i tak mamy dobre zainteresowanie naszymi papierami dłużnymi.  Niskie stopy w Polsce mogą rozciągnąć się nawet na rok 2019.

W dniu wczorajszym obiegła świat informacja jakoby Chiny wycofywały się z nabywania amerykańskich obligacji. Informacja ta została potem częściowo zdementowana przez chińskie władze, ale wpłynęła na gwałtowne osłabienie dolara amerykańskiego.

O godzinie 10:00 euro kosztuje 4,1750 złotego, dolar 3,4950 złotego, frank 3,5650 złotego, funt 4,7150 złotego, korona norweska 0,4301.

Najważniejszymi wydarzeniami w dzisiejszym kalendarzu są protokół z posiedzenia EBC o oraz inflacja producencka w USA. Inwestorzy będą szukali informacji dotyczących terminu zakończenia skupu obligacji przez EBC. Jeśli chodzi o inflację producencką to konsensus zakłada odczyty na poziomie 3% oraz 2,5% r/r odpowiednio dla PPI oraz bazowego PPI. Lepszy odczyt może pomóc EURUSD zejść poniżej 1,19. O godzinie 9:00 kurs EURUSD znajduje się w okolicach 1,1940.

Udostępnij post