Stopy procentowe w Polsce bez zmian. Dolar amerykański odrabia straty.

W dniu wczorajszym Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała pozostawić stopy procentowe bez zmian. Dodatkowo Prezes NBP A. Glapiński potwierdził, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie do końca 2018 r. o ile inflacja zachowa się zgodnie z projekcją. Uzasadniając decyzję RPP podała do wiadomości, że w zakładanym horyzoncie projekcji, inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego i dopiero po kilku kwartałach wysokiej dynamiki może nastąpić pewne obniżenia tempa wzrostu PKB. W ocenie Rady inflacja bazowa pozostaje niska, natomiast głównym czynnikiem podwyższającym inflację (w listopadzie 2,5 proc. r/r – przyp.) była wysoka dynamika cen żywności i energii. Inflacja bazowa pozostaje natomiast niska. Na wczorajszym posiedzeniu podjęto natomiast decyzję o obniżeniu oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej z 1,35% do 0,50 %. Obniżenie oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. i jak powiedział A. Gapliński, decyzja ma charakter techniczny i wynika z przeglądu narządzi jakimi dysponuje NBP. Zarówno komunikat jak i późniejsza konferencja po posiedzeniu nie miały wpływu na kurs złotego.

Para USD/PLN z punktu widzenia całego roku 2017 znajduje się na najniższych poziomach (rysunek poniżej).

Jeśli natomiast spojrzymy na ruch ceny na USD/PLN na wykresie dziennym (rysunek poniżej) to widać lekkie odbicie. Wzrost ceny dolara jest odreagowaniem na wciąż świeże wydarzenia związane z przegłosowaniem w ubiegłą sobotę ustawy o reformie podatkowej w amerykańskim Senacie, a w efekcie zmniejszeniem się ryzykiem politycznym w USA. USD/PLN wyceniany jest aktualnie na 3,5633 zł i możliwe, że zobaczymy jego wyższe poziomy.

Umocnieniu dolara nie przeszkodziły w dniu wczorajszym nawet gorsze od oczekiwań odczyty wskaźnika ISM dla usług za listopad, który wyniósł 57,4 w stosunku do prognoz na poziomie 59 i wynikami z poprzedniego miesiąca na poziomie 60,1.

W tym tygodniu w piątek o godzinie 14:30 czasu polskiego, rynek oczekuje najważniejszych danych, czyli danych z amerykańskiego rynku pracy, wywołujących statystycznie największą zmienność notowań.

EUR/PLN znajduje się aktualnie w okolicach 4,2100 zł z najbliższym oporem w okolicach 4,2200 zł i ostatnim wsparciem na poziomie 4,1850.

Po wczorajszych gorszych od oczekiwań danych z sektora usługowego z Wielkiej Brytanii (53,8 vs. 55) widać niewielkie około 2 groszowe osłabienie się funta brytyjskiego wobec złotówki. Dodatkowy gorszy sentyment dla funta brytyjskiego wygenerowało fiasko rozmów ws. Brexitu, który może się utrzymywać do momentu drugiej fazy rozmów. Dziś w okolicach godziny 9:00 kurs GBP/PLN wynosi 4,7700 zł.

W dniu dzisiejszym z publikacji makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na raport ADP z USA przedstawiający szacunkową zmianę zatrudnienia i decyzję w sprawie stóp procentowych z Kanady.

Udostępnij post