Czy sprzedawać USD przed czwartkowymi i piątkowymi danymi z USA?

Do gry w dniu dzisiejszym na rynkach finansowych powracają min. Stany Zjednoczone, Chiny i Wielka Brytania, zatem powinniśmy się spodziewać większej niż wczoraj płynności. Wracając do wczorajszych danych (funkcjonowała w zasadzie Europa z wyłączeniem Wielkiej Brytanii), należy uznać, że odczyty za grudzień dla sektora przemysłowego wypadły dobrze dla wszystkich publikacji w tym dniu, gdyż uplasowały się powyżej 50 pkt. Postanowiliśmy wyróżnić indeks PMI dla przemysłu w Polsce, który wyniósł 54,3 pkt. w stosunku do prognoz 52,2 pkt. Wynik ten może oznaczać wzrost inwestycji w grudniu 2016 w Polsce, a to co z kolei może mieć lepszy wpływ na pozytywną ocenę Polski przez agencje ratingowe Moody’s i Fitch, których data publikacji wypada w okolicach połowy stycznia tego roku.

Dziś przed nami kolejny wysyp danych PMI dla przemysłu. Wieczorem poznaliśmy już lepsze odczyty  tego wskaźnika  z Chin, które jak dotychczas sprzyjają umacnianiu się dolara amerykańskiego względem euro. Przed nami jeszcze  odczyty PMI ze  Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Kanady oraz USA. Na koniec poznamy odczyty indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłowego. Dzisiejsze dane ze względu na większą moc wspomnianych  gospodarek mogą silniej wpływać na wahania kursów niż dane wczorajsze.

Na wykresie dziennym EUR/USD z punktu widzenia analizy technicznej jesteśmy nadal w trendzie spadkowym. Przed końcem roku na EUR/USD ukształtował się nawet kolejny widoczny pinbar (spadająca gwiazda) co sugerowałoby możliwość dalszych spadków, jednak z uwagi na ukształtowanie się tej formacji świecowej w ostatni dzień roku 2016, podchodzimy do niej w sposób neutralny. Uważamy, że EUR/USD może mieć dziś ograniczone spadki z uwagi na oczekiwania jutrzejszego protokołu z posiedzenia FOMC oraz piątkową najważniejszą figurę każdego miesiąca, czyli tzw. „payrollsy” – dane z amerykańskiego rynku pracy. Zatem jeśli ostatnie minima nie zostaną pokonane lub cena szybko powróci ponad ostatnie  wsparcia w okolicach 1,0350-1,0380 możemy mieć do czynienia z odreagowaniem ku górze. W kontekście tych informacji, cena USD/PLN może mieć ograniczone wzrosty, zatem warto pomyśleć o sprzedaży dolara amerykańskiego za złotówki.

Kalendarz wydarzeń na dziś mogących mieć wpływ na kursy walut

02:45 Chiny Indeks PMI dla przemysłu, fin. grudzień, prognoza: 50,7, poprzednio: 50,9
09:30 Szwajcaria Indeks PMI dla przemysłu grudzień, prognoza: 56,1, poprzednio: 56,6
10:30 Wlk. Brytania Indeks PMI dla przemysłu grudzień, prognoza: 53,3, poprzednio: 53,6
15:30 Kanada Indeks PMI dla przemysłu grudzień, prognoza: 51,8, poprzednio: 51,5
15:45 USA Indeks PMI dla przemysłu, fin. grudzień, prognoza: 54,2, poprzednio: 54,1
16:00 USA Indeks ISM dla przemysłu grudzień, prognoza: 53,6, poprzednio: 53,2

Udostępnij post