Spokojny początek tygodnia

Poniedziałek był dniem w którym na rynku walutowym występowała niewielka zmienność. Przyczyną braku podwyższonej zmienności były dni wolne w Japonii, Kanadzie i USA oraz praktycznie pusty kalendarz danych makro. Największą zmienność odnotowały pary z lirą turecką, która uległa silnej przecenie za sprawą konfliktu na linii Turcja-USA. Polska waluta zanotowała wczoraj umocnienie o około jeden grosz względem euro, dolara i franka oraz osłabiła się o jeden grosz w relacji do funta. Para EUR/PLN nadal pozostaje w trendzie wzrostowym, poziom 4,30 stanowi obecnie najbliższe wsparcie. USD/PLN znajduje się obecnie w konsolidacji w zakresie 3,64-3,69 obserwowanej od końca września. Z kolei para CHF/PLN odrabia straty po ostatnim dynamicznym osłabieniu obserwowanym w końcu września. W godzinach porannych złoty delikatnie się umacnia w relacji do głównych walut obcych. Za euro trzeba zapłacić 4,3029 zł, za dolara amerykańskiego 3,6527 zł, za franka 3,7349 zł oraz 4,8073 za funta.

W kalendarzu makroekonomicznym uwaga inwestorów zwrócona była na odczyty produkcji przemysłowej z Niemiec. W relacji rocznej produkcja w sierpniu wzrosła o 4,7% (prognoza zakładała wzrost o 4,2%). Euro na te dane zareagowało umiarkowanym wzrostem w stosunku do dolara amerykańskiego. Produkcja przemysłowa w Czechach wyraźnie przebiła prognozy. W relacji r/r produkcja wyniosła 5,8% (prognoza na poziomie 3,5%). Na publikację tych danych pozytywnie zareagowała korona czeska umacniając się do większości walut obcych, ale w dalszej części dnia osłabiła się.

Większość indeksów europejskich w dniu wczorajszym zanotowała umiarkowane wzrosty. Wśród głównych indeksów warto zauważyć wzrost WIG20 o 0,8%. Obecnie indeks znajduje się blisko poziomu 2 500 pkt. Największe wzrosty zanotowała Jastrzębska Spółka Węglowa (4,9%).

W dzisiejszym kalendarzu danych makro warto zwrócić uwagę dane z Wielkiej Brytanii. O godzinie 10.30 poznamy bilans handlu zagranicznego oraz wyniki produkcji przemysłowej z tego kraju. Na parach walutowych powiązanych z funtem może pojawić się podwyższona zmienność. Dzisiejszy kalendarz nie będzie zawierał danych z USA.

Udostępnij post