Spekulacje przed spotkaniem Trumpa z prezydentem Chin

Kwestia Brexitu nie znika z rynków finansowych i z pewnością będzie to gorący temat jeszcze przynajmniej przez 2 tygodnie, gdyż dopiero na 11 grudnia wyznaczono datę głosowania w brytyjskim parlamencie. Teresa May stara się obecnie przekonywać parlamentarzystów, że nieprzyjęcie porozumienia nie spowoduje zmiany obecnego stanowiska Unii Europejskiej. Z drugiej jednak strony eurosceptycy i zarazem przeciwnicy tej formy ugody otrzymują dość silny argument popierający ich stanowisko. Mowa tutaj o opinii Białego Domu, który stwierdził, że taka forma porozumienia z UE może stać na przeszkodzie w wypracowaniu umowy handlowej pomiędzy USA a Wielką Brytanią. Jak zatem widać sytuacja może rozwijać się dość ciekawie, co stanowi nadal duży czynnik niepewności dla funta. Ten natomiast osłabia się zarówno do dolara jak i do polskiego złotego zmierzając w kierunki lokalnych minimów. Koło południa za funta płacimy około 4,83 zł.

Po silnej przecenie z 15 listopada kurs funta ustabilizował się na obecnych poziomach. Niewykluczone, że tworząca się lokalna konsolidacja jest formą korekt, co oznaczałoby, że trend spadkowy na GBPPLN może zostać kontynuowany.

Oprócz kwestii Brexitu na rynku pojawia się już temat spotkania prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. I chociaż do spotkania tego ma dojść dopiero w weekend (na spotkaniu grupy G20 w Buenos Aires) to już dziś różne plotki szarpią kursem dolara. Dziś amerykański prezydent powiedział, że jest gotowy podwyższyć obecne cła z 10% do 25% lub/i nałożyć cła na pozostają partię chińskich towarów, które nie zostały jeszcze objęte taryfami (pozostało ich około 267 mld USD). Ponadto czynnikiem ryzyka dla dolara mogą być jutrzejsze wystąpienia niektórych przedstawicieli FED, gdzie zwieńczeniem ich będzie środowe wystąpienia przewodniczącego Jerome Powella. Obecnie inwestorzy dolarowi spodziewają się sygnałów, że podwyżki stóp procentowych w USA znacząco zwolnią w przyszłym roku. Na razie jednak nie jest to przeszkodą w umacnianiu się dolara, który zyskuje na początku tygodnia zarówno do euro jak i polskiego złotego. Dziś kurs USDPLN ustanowił lokalny szczyt w okolicy 3,80 zł.

Udostępnij post