Ryzyko wojny handlowej oddalone. Dzisiaj ważna decyzja EBC w sprawie stóp procentowych

 

Wydarzeniem wczorajszego dnia było spotkanie Donalda Trumpa z Jean-Claude Junckerem. Rozmowy dotyczyły porozumienia w sprawie wymiany handlowej. Ku uciesze inwestorów, wypracowany został kompromis. Unia Europejska zadeklarowała zwiększenie importu niektórych towarów z USA oraz zmniejszenie cła na dobra z branży przemysłowej. Ustalono również, że konflikt nie będzie już dłużej eskalowany.

Na rynku walutowym obserwujemy umocnienie się złotego w stosunku do głównych walut. Kurs EURPLN spada w dniu dzisiejszym poniżej 4,29. Notowania USDPLN zbliżają się do 3,66. Podobnie sytuacja wygląda na CHFPLN – za franka płacimy poniżej 3,69. Kontynuowane są również spadki na GBPPLN, który od początku miesiąca spadł ponad 10 groszy i obecnie wynosi poniżej 4,83.

W dniu dzisiejszym bardzo istotnym wydarzeniem będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, który będzie podejmował decyzję w sprawie stóp procentowych oraz programie QE. Zmiany nie są co prawda oczekiwane, jednak istotny będzie wydźwięk konferencji prasowej po posiedzeniu EBC.  Oprócz tego z USA spłyną dane dotyczące zamówień na dobra oraz informacja o złożonych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych.

Udostępnij post