Rynki reagują na porozumienie w Niemczech

W dniu wczorajszym główny wpływ na kształtowanie się kursów walut miało osiągnięcie porozumienia pomiędzy partiami CDU/CSU w Niemczech. Spór dotyczył prowadzonej polityki imigracyjnej. Wypracowany kompromis zdejmuje z rynków ryzyko przedwczesnych wyborów. Na tą informację rynki zareagowały entuzjastycznie – obserwowaliśmy umacnianie się euro w stosunku do dolara, gdzie obecnie kurs EURUSD znajduje się w okolicy 1,1670. Wzrosty zaobserwować mogliśmy również na europejskich parkietach – na plusie zakończyły dzień giełdy m.in. w Niemczech oraz w Polsce.

Z pozostałych wydarzeń warto zwrócić również uwagę na wczorajsze posiedzenie Banku Szwecji. Stopy procentowe co prawda pozostały na niezmienionym poziomie (0,5%), jednak pojawiła się zapowiedź podwyżki z końcem roku. Na tą informację od razu zareagowała szwedzka korona, która umocniła się w stosunku do euro oraz do złotego. Obecnie kurs SEKPLN zbliża się do poziomu 0,43.

W dniu wczorajszym na moment zatrzymany został ostatni rajd na głównych walutach w stosunku do złotego. Kurs EURPLN spadł poniżej 4,40, USDPLN notowany jest w okolicach 3,76. GBPPLN rośnie od rana – obecnie znajduje się w okolicy 4,98, za franka szwajcarskiego płacimy podczas porannego handlu 3,80.

Dzisiaj w kalendarzu istotne będą odczyty PMI dla usług m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Hiszpanii. Warto zwrócić również uwagę na majową sprzedaż detaliczną w Czechach.

Udostępnij post