Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła wczoraj stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Stopa procentowa referencyjna NBP nadal wynosi 1,5%. Obecny poziom stóp procentowych utrzymuje się od marca 2015 roku. Analitycy zakładają ewentualne podwyżki stóp procentowych dopiero w 2018 roku. Po południu odbyła się konferencja prasowa RPP oraz została przedstawiona projekcja inflacji. Komunikat po posiedzeniu Rady został przedstawiony w łagodnym tonie. Wygląda więc na to, że RPP nie zamierza w najbliższym czasie dyskutować o podwyżce stóp procentowych. Wynika to ze słów wypowiedzianych na konferencji prasowej przez prezesa NBP Adama Glapińskiego. Stwierdził on, że jeśli przewidywania zawarte w przedstawionej projekcji się sprawdzą nie będzie potrzeby podnoszenia stóp procentowych w tym jak i nawet w przyszłym roku. W związku z tym stwierdzeniem możemy mieć okres dłuższej stabilizacji stóp procentowych w Polsce. Według marcowej projekcji NBP wzrost gospodarczy ma przyspieszyć w tym roku do 3,7%, natomiast inflacja do 2%. Cel inflacyjny NBP to 2,5%.
Bardzo dobre dane zostały wczoraj opublikowane ze Stanów Zjednoczonych. Raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym okazał się dużo lepszy od zakładanej prognozy. Według szacunków ADP w lutym przybyło 298 tys. nowych miejsc pracy. Prognoza zakładała wzrost o 190 tys. Jest to najlepszy odczyt od kilku lat. Dużo lepszy wynik niż się spodziewano spowodował umocnienie amerykańskiego dolara. Raport ADP jest poprzedzony danymi które ukażą się w piątek. Dotyczyć one będą danych z amerykańskiego rynku pracy, czyli stopy bezrobocia oraz zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Jeśli ukażą się dobre dane to Fed prawdopodobnie podniesie stopy procentowe w przyszłym tygodniu. Obecnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu wynosi prawie 100%. W związku z tym marcowa podwyżka stóp procentowych najprawdopodobniej została już uwzględniona w cenach. Umocnienie dolara amerykańskiego spowodowało osłabienie złotego. Dolar zyskał wczoraj względem złotego ponad 1 grosz. Kurs USD/PLN o poranku znajdował się blisko poziomu 4,09. EUR/PLN nadal pozostaje w szerokiej konsolidacji. Wczorajszy dzień na tej parze walutowej przyniósł niewielkie wzrosty. W godzinach porannych za euro trzeba zapłacić około 4,31 złotego.
W dzisiejszym dniu zapadanie decyzja EBC w sprawie stóp procentowych. Rynek nie zakłada podwyżki stóp procentowych. Warto zwrócić uwagę na konferencję prasową która odbędzie się po ogłoszeniu decyzji. Prezes EBC Mario Draghi w wystąpieniu będzie odnosił się do przyszłej polityki monetarnej w strefie Euro. W związku z tym może pojawić się podwyższona zmienność na głównej parze EUR/USD. Dodatkowo w dniu dzisiejszym z danych makro zostaną opublikowane ceny importu i eksportu oraz tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA.