Rozczarowujące dane z rynku pracy w USA

W piątek najważniejszym wydarzeniem całego tygodnia była publikacja danych z amerykańskiego Departamentu Pracy o nowoutworzonych miejscach pracy w sektorze pozarolniczym. Dane okazały się słabsze od prognoz. W sierpniu w sektorze pozarolniczym przybyło 156 tys. nowych miejsc pracy. Spodziewano się wzrostu zatrudnienia na poziomie 182 tys. Lepszych danych oczekiwano także po tym jak amerykańska firma ADP opublikowała swój raport na temat zatrudnienia. Raport ADP opublikowany w środę wskazywał na wzrost zatrudnienia na poziomie 237 tys. Różnica pomiędzy raportem ADP a wynikami ogłoszonymi przez Departament Pracy okazał się znaczący dla kwotowań dolara. Dodatkowo stopa bezrobocia wzrosła z 4,3% do 4,4%. Eurodolar zareagował na te dane wzrostem na 1,1980, później sytuacja się ustabilizowała i kurs powrócił w rejony 1,1860. Pomógł w tym późniejszy lepszy odczyt danych PMI i ISM dla przemysłu. Obecnie para eurodolar kwotowana jest na poziomie 1,1880.

Miniony tydzień związany był z niewielkim osłabieniem złotówki do dolara i funta. Względem euro i franka złoty pozostawał stabilny. Złoty stracił wobec dolara około dwa grosze przy wahaniach kursu w zakresie 3,52-3,59. W stosunku do funta złoty osłabił się o mniej więcej cztery grosze przy zmienności w zakresie 4,57-4,64. Kurs euro i franka na początku tygodnia był na takim samym poziomie jak na koniec tygodnia. Zakres wahań kursu na euro wynosił 4,23-4,26, natomiast kurs franka oscylował w granicach 3,70-3,75. O poranku polska waluta trochę się osłabia względem głównych walut obcych. O godzinie 8.30 za euro trzeba zapłacić 4,26 zł, za dolara 3,58 zł, za franka 3,73 zł oraz 4,63 zł za funta.

Dzisiejszy kalendarz danych makro nie zawiera istotnych publikacji. W USA i Kanadzie dziś jest dzień wolny. Uwaga inwestorów będzie się skupiała w tym tygodniu na czwartkowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Rynek może oczekiwać, że zostanie ogłoszony koniec skupu aktywów. W ostatnim czasie warunki gospodarcze w strefie euro uległy poprawie. Inflacja delikatnie odbija oraz poprawił się wzrost produkcji przemysłowej. Spowodowało to wzrost eurodolara ponad 1,20. Jednak zbyt mocne euro może wpływać na ograniczenie wzrostu inflacji. We wtorek poznamy indeksy PMI dla usług Chin, Niemiec, Francji, Eurolandu i Wielkiej Brytanii. W środę swoje decyzje w sprawie stóp procentowych ogłosi RPP i Bank Kanady. W tym dniu poznamy odczyt ISM dla usług w USA oraz bilans handlu zagranicznego w tym kraju. Czwartek zostanie zdominowany przez EBC. W piątek napłyną dane z Wielkiej Brytanii (wyniki produkcji przemysłowej oraz bilans handlu zagranicznego). W tym dniu także swoją decyzję w sprawie ratingu dla Polski ogłosi Moody’s

Udostępnij post