Rośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA, jednak jest uzależnione od lepszych danych z gospodarki – USD/PLN 3,7150

Najważniejszym wydarzeniem wczorajszego dnia była publikacja protokołu z posiedzenia FOMC w USA. Minutes potwierdziły wysokie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w czerwcu 2017. Większość członków jest za kolejną podwyżką stóp procentowych w niedługim czasie. Dolar amerykański zareagował jednak osłabieniem, ponieważ w adnotacji wskazano, że rozsądne będzie poczekanie na potwierdzenie tej decyzji w danych makroekonomicznych, a te dla amerykańskiej gospodarki nie były w ostatnim czasie za dobre. Dodatkowo członkowie Fed wskazali także na obawy związane z ryzykiem inflacyjnym. Spodziewają się w dalszym stopniu stopniowego zaostrzenia polityki monetarnej. Uważają, że globalne ryzyka uległy dalszemu zmniejszeniu. Fed zacznie redukować bilans jeszcze w 2017 roku i zakłada, że będzie to robił raz na 3 miesiące.

W reakcji na wspomniane minutki z ostatniego posiedzenia FOMC kurs EUR/USD wzrósł ponownie w okolice ponad 4,12 i aktualnie znajduje się na poziomie 1,1240. Polski złoty umocnił się do większości walut i aktualnie jest wyceniamy w następujący: EUR/PLN 4,1850 zł, USD/PLN 3,7150 zł, CHF/PLN 3,8250 zł, GBP/PLN 4,8250 zł.

Z dzisiejszych danych makroekonomicznych Polska opublikuje dane dotyczace stopy bezrobocia oraz opublikuje raport z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Z Wielkiej Brytanii poznamy odczyt PKB za I kwartał. USA natomiast opublikuje dane dotyczące salda obrotów towarowych za kwiecień oraz dane tygodniowe wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Przeglądaj inne komentarze walutowe.

Udostępnij post