Roller-coaster na walutach. Umocnienie polskiego złotego

Poniedziałek i wtorek zaserwowały nam prawdziwy roller-coaster na walutach. Zaczęło się od podpisania antyimigracyjnego dekretu przez Donalda Trumpa, który wywołał zamieszanie na lotniskach w USA oraz krytykę tej decyzji w pewnych kręgach. W efekcie rynki walutowe zaczęły nowy tydzień z tańszym dolarem amerykańskim. Można powiedzieć, że to właśnie otwarcie rynków wskazało kierunek w jakim będzie podążał dolar amerykański (strzałka 1). Najlepiej widać to na wykresie EUR/USD.

Niestety potem nastąpiła głęboka korekta (strzałka 2), tylko po to, aby wyciąć „stop lossy”  i poszybować powyżej ceny z otwarcia tygodnia (strzałka 3). Analizując technicznie większe interwały czasowe na wykresie, mięliśmy do czynienia z korektą prostą ABC, gdzie zakresy cen odcinków A i C są takie same (bliskie 100%). Dodatkowo zgodnie z oczekiwaniami dla takiej formacji po przebiciu niebieskiej linii przerywanej, cena dostała impetu, co potwierdziło formację. Osłabienie dolara wspomagały w dniu wczorajszym słabsze dane makroekonomiczne z USA. Słabszy okazał się odczyt indeksu Chicago PMI, który spadł z 53,9 pkt. do 50,3 pkt. oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board, który zniżkował z 113,3 pkt. do 111,8 pkt. Te dane w konfrontacji z ostatnim przekazem politycznym z USA i układzie technicznym na wykresach przełożyły się na wzrost eurodolara do najwyższych poziomów od początku grudnia.

Ponadto danych makroekonomicznych poznaliśmy wstępny odczyt europejskiej dynamiki PKB, który od 2008 po raz pierwszy był wyższy od danych amerykańskich. W ujęciu rok do roku odczyt wyniósł 1,8 %., podczas, gdy w Ameryce 1,6 %. Dynamika PKB w Polsce była nieco  wyższa od prognoz (2,8 proc. vs. oczekiwane 2,7 proc.), co mogło ucieszyć inwestorów. Kolejne dane które otrzymaliśmy to ceny nieruchomości w USA. Indeks cen domów S&P/Case-Shiller wzrósł z 4,3 %. do 4,5 %.

Polski złoty odpowiedział umocnieniem, co na pewno cieszy kupujących. Na koniec wczorajszego dnia polski złoty względem głównych walut był wyceniany w sposób następujący: EUR/PLN 4,32 zł, USD/PLN 4,00 zł, CHF/PLN 4,04 zł, GBP/PLN 5,03.

Udostępnij post