Publiczne wystąpienia przedstawicieli FED i EBC

Wtorek na rynkach finansowych upłynie pod znakiem publicznych wystąpień przedstawicieli Fed (Rezerwy Federalnej) oraz Europejskiego Banku Centralnego. O godzinie 10.00 głos zabierze prezes EBC Mario Draghi. Ostatnie wypowiedzi prezesa EBC wskazywały na to, że stopy procentowe muszą pozostać na obecnym poziomie aby chronić i wspierać wzrost gospodarczy. W kontekście tych wypowiedzi perspektywa ograniczenia lub zamknięcia programu QE w najbliższym czasie znacznie się oddaliła. O godzinie 10.30 wystąpi przedstawiciel EBC Benoit Coeure, natomiast o 13.00 Peter Praet. Warto także zwrócić uwagę na wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. O godzinie 10.00 wystąpi J. Wiliams, o 17:15 P. Harker, o 19:00 J. Yellen i o 23:30 N.Kashkari. Większość inwestorów wsłuchiwała się będzie w słowa prezes Fed Yellen. Analitycy prognozują, że we wrześniu stopy procentowe nie zostaną podniesione. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych wynosi obecnie około 13 proc. Oprócz Yellen warto zwrócić uwagę na wypowiedź szefa Fed z Minneapolis Kashariego. Jako jedyny był przeciwny podwyżce stóp procentowych na ostatnim posiedzeniu. Główna para walutowa EUR/USD o poranku oscyluje w granicach 1,12.

Początek tygodnia zaznaczył się wyraźnym umocnieniem złotego w relacji do walut obcych. Złoty w dniu wczorajszym zyskał dwa grosze do euro i ponad grosz do dolara amerykańskiego. Najwięcej polska waluta zyskała względem franka i funta, czyli ponad dwa grosze. Złotemu sprzyjało zachowanie otoczenia zewnętrznego, a więc między innymi wzrost indeksów giełdowych. O godzinie 9.00 za euro trzeba zapłacić 4,2089 złotego, za dolara amerykańskiego 3,7608, za franka 3,8666 oraz 4,7805 za funta. Dzisiejszy dzień o poranku przynosi delikatne wzrosty na parach walutowych związanych z polska walutą.

Z danych makro dotyczących dnia wczorajszego warto odnotować obniżającą się stopę bezrobocia w Polsce. W maju stopa bezrobocia wyniosła 7,4 proc. i była najniższa od 1991 roku. Pozytywnie zaskoczył także odczyt indeksu instytutu Ifo (indeks nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców). W czerwcu odnotowano wzrost indeksu do poziomu 115,1 pkt. Poprzedni odczyt wypadł na poziomie 114,6 pkt. W dniu dzisiejszym inwestorzy poznają odczyt czerwcowego indeksu zaufania konsumentów Conference Board oraz indeksu Fed z Richmond. Wieczorem poznamy cotygodniowe zmiany zapasów paliw wg API. Swoje liczne wystąpienia będą mieli wymienieni powyżej przedstawiciele FED i EBC.

Udostępnij post