Prezydenckie weto – krótkotrwałe umocnienie złotego

Wydarzeniem wczorajszego dnia było weto Prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Polska waluta zareagowała na tę informację pozytywnie. Złoty zaczął zyskiwać względem głównych walut obcych takich jak euro, dolar amerykański i frank. Kurs EUR/PLN po ogłoszeniu weta znalazł się na poziomie 4,23. Para USD/PLN spadła do poziomu 3,63. Z kolei kurs CHF/PLN znalazł się na poziomie 3,83. Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Prezydenta euro było kwotowane blisko 4,27. Dolar amerykański po 3,66 oraz frank 3,87 w relacji do złotego. To obrazuje skalę umocnienia polskiej waluty. Jak się później okazało umocnienie złotego było jednak krótkotrwałe. O poranku polska waluta powróciła na poziomy obserwowane przed ogłoszeniem weta przez prezydenta. Oprócz chwilowego umocnienia złotego rentowności polskiego długu odnotowały spadki na całej długości krzywej. Rentowność papierów dziesięcioletnich spadła o około 4 pb do 3,25 proc. O 2 pb spadła dochodowość dwuletnich (1,81 proc.) i pięcioletnich papierów (2,63 proc). Na rynkach bazowych zarówno niemieckie jak i amerykańskie obligacje dziesięcioletnie nie zanotowały zmian. Obserwowana w ostatnim czasie wysoka zmienność na złotym była konsekwencją wzrostu ryzyka politycznego. Przyjęte przez parlament ustawy dotyczące sądownictwa były negatywnie odbierane przez przedstawicieli instytucji europejskich. Wydarzenia te wpłynęły na silną wyprzedaż polskiej waluty którą obserwowaliśmy już w piątek. Według ekspertów oprócz ryzyka politycznego złoty jest obecnie pod silnym wpływem oczekiwań wobec zmian polityki monetarnej Fed i EBC. W środę FOMC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych.

Wczorajsze dane makro dotyczące PMI dla usług i przemysłu rozczarowały. Niemiecki indeks PMI dla usług wyniósł 53,5 pkt. (prognoza zakładała wartość na poziomie 54,3 pkt.). Niżej od oczekiwań wypadł także niemiecki indeks PMI dla przemysłu. Odczyt wypadł na poziomie 58,3 pkt. wobec prognozy 59,2 pkt. W przypadku całej strefy Euro zanotowano spadek PMI dla przemysłu z 57,4 pkt. na 56,8 pkt. PMI dla usług utrzymał się na niezmienionym poziomie 55,4 pkt. Lepsze od prognoz okazały się wskaźniki PMI dla amerykańskiej gospodarki. Przemysłowy PMI wyniósł 53,2 pkt. (prognoza na poziomie 52,1 pkt.). Z kolei usługowy PMI zanotował niewielki wzrost na poziomie 54,2 pkt. przy prognozie 54,1. Wpływ tych wskaźników na amerykańskie i europejskie giełdy był znikomy. Na rynku walutowym euro straciło do dolara. Kurs EUR/USD obniżył się z poziomu 1,1679 do poziomu 1,1637.

Poniedziałek przyniósł spadki na giełdach europejskich. Niemiecki indeks DAX tracił z powodu problemów branży motoryzacyjnej. Niemiecki tygodnik „Der Spiegel”  poinformował, że BMW, Daimler oraz Volkswagen mogły być zaangażowane w zmowę cenową, w związku z którą ustalały dostawców, koszty, technologię oraz szczegóły dotyczące kontroli emisji spalin. Komisja Europejska może nałożyć kary finansowe na powyższe spółki. Indeks WIG20 podążył za rynkami bazowymi i zanotował spadek o 0,36%.

Dzisiejszy kalendarz makro będzie zawierał odczyt Indeksu Instytutu IFO, który obrazuje nastroje przedsiębiorców u naszych zachodnich sąsiadów. Z USA poznamy Indeks zaufania konsumentów Conference Board. Z Polski zostanie opublikowana stopa bezrobocia w czerwcu. Prognozowany jest spadek stopy bezrobocia z 7,4% do 7,1%.

Udostępnij post