Czwartkowa sesja była od początku tygodnia wyczekiwana przez inwestorów. W końcu w kalendarzu pojawiła się większa ilość wydarzeń, które mogły wpłynąć na zachowania się rynków. W nocy poznaliśmy wstępną produkcję przemysłową z Japonii za październik. Uroczniony wynik był na poziomie 5,9%, w skali miesiąca zaś wyniósł 0,5%. W późniejszej części dnia spłynęły dane ze Szwajcarii – PKB r/r za III kwartał wyniosło 1,2%, pojawiła się również aktualizacja indeksu KOF (110,3 pkt.). Punktem dnia miał pozostać jednak szczyt państw OPEC, gdzie została podjęta decyzja o limitach wydobycia ropy. Jest to o tyle istotne z perspektywy rynków finansowych, gdyż cena ropy ma duży wpływ na inflację. Ta zaś ma znaczenie przy realizowaniu polityki pieniężnej przez banki centralne.
Zgodnie z oczekiwaniami kartel OPEC zadecydował o przedłużeniu obecnych limitów o kolejne 9 miesięcy. Po pół roku ma zostać jednak dokonana rewizja i wtedy ewentualnie zostanie podjęta decyzja o luzowaniu narzuconych limitów. Samo posiedzenie nie wywołało więc większej zmienności na rynku ropy – cena WTI oraz Brent jest w dniu dzisiejszym na podobnym poziomie do dnia wczorajszego.
Większą uwagę rodzimych inwestorów z pewnością przykuły wczorajsze dane z polskiej gospodarki. Po rewizji danych dotyczących rocznego PKB wzrost za III kw. wyniósł 4,9%, a nie jak podawano we wstępnych odczytach 4,7%. Wpływ na to miała konsumpcja (wynik na poziomie 3,2 pkt. Proc. Oraz eksport netto (1,1 pkt. Proc). Listopadowy wstępny odczyt inflacji CPI również był pozytywny – 2,5% r/r oraz 0,5% m/m.
W dniu wczorajszym obserwowaliśmy umacnianie się złotego w stosunku do dolara. Obecnie kurs USDPLN znajduje się poniżej 3,5250. Ku uciesze frankowiczów, wczoraj kurs CHFPLN bił kolejne rekordy. Z dnia na dzień złoty umacnia się do franka. Dzień dzisiejszy rozpoczął się od dalszych spadków tej pary walutowej – rano kurs zbliża się do 3,58. Pewna zmienność występowała wczoraj na EURPLN – z początkiem dnia obserwowaliśmy umacnianie się euro. Po osiągnięciu maksimum w okolicach południa, kurs dosyć szybko wrócił do porannych poziomów. Ostatecznie dzień zakończył się na korzyść wspólnej waluty, jednak poniżej psychologicznej bariery 4,20. Obecnie poziom ten jest testowany. Od kilku dni obserwujemy umacnianie się funta w stosunku do złotego. Tak było też w dniu wczorajszym – GBPPLN zakończył wczorajszy dzień nieznacznie poniżej 4,78.
Wracając na moment do wczorajszego posiedzenia OPEC – obecna sytuacja wpłynęła raczej negatywnie na notowania NOKPLN. Norweska korona sukcesywnie traci na wartości, osiągając kolejne minima. Kurs wynosi 0,424 i od końca września pozostaje w silnym trendzie spadkowym.
Dzień dzisiejszy to głównie odczyty indeksów PMI z Europy. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na publiczne wystąpienie prezes FED (Janet Yellen). Zza oceanu otrzymamy również dane odnośnie PMI dla przemysłu z USA oraz Kanady, oraz raport ISM dla przemysłu (USA). O 14:30 przedstawiona zostanie również sytuacja na rynku pracy w Kanadzie.