Posiedzenie FOMC najważniejszym wydarzeniem tygodnia

Kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie środowa decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych oraz prezentacja nowej projekcji makroekonomicznej. Rynek nie oczekuje podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu, ale istotna będzie konferencja prasowa po ogłoszeniu decyzji w sprawie stóp procentowych. Fed może na niej wspomnieć o redukcji bilansu i spowodować podwyższenie zmienności na rynku walutowym. Zakres wahań głównej pary walutowej eurodolar oscyluje w granicach 1,1836-1,2091. W poniedziałek o poranku kurs pary EUR/USD wynosi 1,1945. W piątek poznaliśmy rozczarowujące dane z amerykańskiej gospodarki na temat sprzedaży detalicznej. Sprzedaż w sierpniu w relacji miesięcznej spadła o 0,2% (prognoza zakładała wzrost o 0,1%). Warto wspomnieć o tym, że konsumpcja jest główną siłą amerykańskiej gospodarki. Dolar po publikacji tych danych osłabił się.

Miniony tydzień należał przede wszystkim do funta. Brytyjska waluta bardzo wyraźnie wzmocniła się do głównych walut obcych w tym także do złotego. Funt zyskał w relacji do polskiej waluty ponad 20 groszy. Kurs GBP/PLN na przestrzeni tygodnia wzrósł z poziomu 4,64 do wartości 4,86 na koniec tygodnia. Tak wyraźne umocnienie funta związane było z publikacją dobrych danych makro z brytyjskiej gospodarki, czyli raportu o inflacji. Pomimo, że nie zostały podniesione stopy procentowe to komunikat ze strony Banku Anglii był „jastrzębi” co z kolei spowodowało umocnienie brytyjskiej waluty.

ABY SZYBKO PRZELEWAĆ GBP Z UK DO POLSKI,

 KLIKNIJ TUTAJ I ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO NA TREJDOO.COM!

POBIERZ TAKŻE DARMOWE PORADNIKI?

  1. Jak zarejestrować się na Trejdoo.com
  2. Jak aktywować usługę szybkich i tanich przelewów z UK do PL
  3. Jak szybko przelać GBP z UK do PL w niej niż 60 minut

W godzinach porannych za euro trzeba zapłacić około 4,2783 zł. Na EUR/PLN nadal obserwujemy tendencję wzrostową, najbliższy opór znajduje się na poziomie 4,29 (maksima z sierpnia). Za dolara amerykańskiego zapłacimy 3,5817 zł. Na USD/PLN obserwujemy delikatne umocnienie złotego w porównaniu z ostatnim szczytem na poziomie 3,62. Za franka trzeba zapłacić 3,7280 zł. CHF/PLN od początku miesiąca oscyluje w granicach 3,69-3,74. Funt o poranku kosztuje 4,86 zł. Na GBP/PLN obserwujemy ponad 20 groszowe umocnienie brytyjskiej waluty.

W dzisiejszym kalendarzu danych makro warto zwrócić uwagę na odczyt inflacji konsumenckiej ze Strefy Euro. Z danych z Polski poznamy przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie za sierpień. We wtorek zostanie opublikowany indeks instytutu ZEW z Niemiec oraz dane z Polski, czyli produkcja przemysłowa, budowlano-montażowa oraz wyniki sprzedaży detalicznej. Z USA warto zwrócić uwagę na dane o rozpoczętych budowach domów i pozwoleniach na budowę. Środa upłynie pod znakiem decyzji w sprawie stóp procentowych, projekcji makro oraz konferencji FOMC. W tym dniu poznamy także wyniki sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii. W czwartek wystąpienie publiczne będzie miał szef EBC Mario Draghi. Z USA zostaną opublikowane wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Piątek będzie się charakteryzował wstępną publikacją indeksów PMI dla przemysłu i usług dla takich krajów jak: Francja, Niemcy, USA oraz cała Strefa Euro.

Udostępnij post