Polski złoty stabilny. Niepewność polityczna w Niemczech zagrożeniem dla EUR. Czy protokół FOMC wyznaczy drogę USD w 2018 r.?

Para EUR/PLN od miesiąca porusza się stabilnie, przebywając w zaledwie 2,5 groszowym zakresie wahań między 4,2200 zł, a 4,2550 zł – rysunek poniżej.

Stabilny kurs  EUR/PLN odzwierciedla stabilną i dobrą sytuację gospodarczą w Polsce. Tu choćby warto wspomnieć o piątkowych dobrych danych z rodzimej gospodarki, które są składową wspomnianej stabilizacji. W październiku zatrudnienie w stosunku r/r wyniosło 4,4%, natomiast przeciętne wynagrodzenie zwiększyło się o 7,4%. Jest to najwyższy wynik w odczytach wynagrodzenia od stycznia 2012 r.

Początek nowego tygodnia rozpoczęliśmy wieściami z Niemiec o załamaniu rozmów koalicyjnych i porażce Angeli Merkel. Początkowo czarna wizja powtórnych wyborów zepchnęły parę EUR/USD o ponad pół figury w dół do poziomu 1,1725, jednak w chwili obecnej po przecenie EUR nie ma już śladu – rysunek poniżej. A to za sprawą kolejnych doniesień jakoby partia FDP, która zerwała rozmowy koalicyjne, była gotowa wspierać rząd mniejszościowy.

Dziś z danych makroekonomicznych poznamy koleją porcję danych z polskiej gospodarki. O godzinie 14:00 opublikowane zostaną wyniki produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz wyniki sprzedaży detalicznej, a także ceny produkcyjne. Warto także zwrócić uwagę na wystąpienie publiczne Mario Draghiego o godzinie 14:00.

W bieżącym tygodniu najbardziej oczekiwanym wydarzeniem będzie publikacja protokołu z posiedzenia FOMC w USA w środę 22 listopada 2017 o godzinie 20.00. Publikacja protokołu powinna rozjaśnić stanowisko polityki monetarnej w przyszłym roku, a także dać mocniejsze wytyczne co do oczekiwanej trzeciej podwyżki stóp procentowych w grudniu 2017.

Udostępnij post