Polska — decyzja w sprawie stóp procentowych
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła ostatnią w tym roku decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami rynków główna stopa procentowa, czyli referencyjna stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie wynoszącym 6,75%. Wartość ta utrzymuje się od czterech miesięcy z rzędu, począwszy od września do grudnia 2022.
Niższa inflacja konsumencka CPI
Niewątpliwie do decyzji o utrzymaniu głównej stopy procentowej przyczyniły się ostatnie odczyty inflacji w Polsce. Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wstępne dane inflacji konsumenckiej CPI po raz pierwszy od dłuższego czasu wypadły lepiej niż w miesiącu poprzednim. Wskaźnik inflacji konsumenckiej według danych wstępnych za listopad 2022 w skali rok do roku wyniósł 17,4%, podczas gdy w październiku 2022 odnotował wartość 17,9%. Oczekiwania analityków dotyczące inflacji CPI kształtowały się na poziomie 18%, więc niższa wartość wskaźnika 19,4% była sporym zaskoczeniem.
Inflacja producencka PPI
Podobnie ma się sytuacja odnośnie do inflacji producenckiej PPI w Polsce. Choć inflacja jest na wysokich poziomach, to widzimy jej wyhamowanie w ostatnich pięciu miesiącach. Wskaźnik cen dóbr produkcyjnych w skali rok do roku odnotował swoje maksimum w czerwcu 2022, osiągając poziom 25,6%. Od tego czasu, przynajmniej jak na razie widzimy niewielkie spowolnienie tempa wzrostów. Według ostatnich danych GUS, za październik 2022, wskaźnik cen dóbr produkcyjnych w skali rok do roku wyniósł 22,8%.
Komunikat po posiedzeniu
W komunikacie po ogłoszeniu decyzji Rada Polityki Pieniężnej przyznaje, że w najbliższym czasie inflacja pozostanie wysoka. Oczekuje natomiast, że z czasem nastąpi jej spadek. Nie przesądza o kolejnych decyzjach w sprawie stóp procentowych. Rada zwraca uwagę, że część banków centralnych w gospodarkach obszarów Europy Środkowo–Wschodniej po wcześniejszych znaczących podwyżkach stóp procentowych, w ostatnim okresie utrzymywała stopy procentowe na stałym poziomie.
Kursy walut, a decyzja w sprawie stóp procentowych
Decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce miała ograniczony wpływ na notowania kursów względem polskiego złotego z uwagi na jej przewidywalny charakter.
Natomiast w odniesieniu do ostatniego miesiąca polski złoty najbardziej umocnił się do dolara amerykańskiego USD (4,29%) oraz korony norweskiej NOK (2,34%). Nieznacząco (w zakresie od 0,05%-0,61%) osłabił się w stosunku do korony szwedzkiej SEK, euro EUR, korony duńskiej DKK i franka szwajcarskiego CHF. Z punktu widzenia ostatniego miesiąca spośród poniżej wytypowanych walut polski złoty najbardziej osłabił się w stosunku do funta brytyjskiego GBP (1,54%).