PLN traci na wartości pod wpływem napięć geopolitycznych

Czwartkowy dzień był bogaty w ważne informacje z największych gospodarek. Na sam początek przyszły dane z Wielkiej Brytanii. Wyniki produkcji przemysłowej okazały się lepsze od oczekiwań. Dane miesięczne wyniosły 0,5% m/m wobec prognozy 0,1% m/m. Produkcja przemysłowa r/r z kolei wyniosła 0,3%. Prognoza zakładała -0,2% r/r. Pozytywne nastroje zaburzył trochę Bilans handlu zagranicznego. Dane z czerwca to -12,72 mld. Prognozowano natomiast -11 mld. W drugiej części dnia napłynęły z kolei dane z USA. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 244 tys., gdzie oczekiwano 240 tys. Rozczarowały również odczyty inflacji bazowej PPI z USA. Najświeższe dane to -0,1%. Rynek oczekiwał z kolei 0,2%.

Warto wspomnieć o ogólnym osłabieniu walut Emerging Markets. Napięta sytuacja pomiędzy USA a Koreą Północną sprawiają, że inwestorzy chcąc uniknąć ryzyka, przenoszą się do bezpiecznych przystani.

W dniu wczorajszym na głównej parze walutowej – EUR/USD początkowo kurs mocno zbliżył się do poziomu 1,17. Dalsza część dnia to z kolei umacnianie się EUR, w efekcie czego obserwowaliśmy poziomy powyżej 1,1780. Złotówka w czwartek kontynuowała tendencję do osłabiania się w stosunku do euro. Kurs powyżej 4,27 stał się faktem. W stosunku do dolara, złoty oscylował powyżej 3,64 w ciągu dnia, by później umocnić się do poziomu 3,62. Podobny ruch obserwowaliśmy na GBP/PLN – z początku osłabienie złotego, po czym ruch odwrotny. Na koniec dnia kurs uplasował się na poziomie ok. 4,7180. CHF/PLN poruszał się wczoraj w zakresie ok. 3,7620 – 3,7770.

Dzień dzisiejszy to z kolei seria danych o produkcji przemysłowej. Jako pierwsza dane ogłosi Rumunia. Znamy już odczyty – produkcja przemysłowa (m/m) wyniosła -1,4% za czerwiec. Kolejne informacje z Węgier kształtują się następująco: Produkcja przemysłowa s.a., fin. (m/m) czerwiec -1,2% (prognoza -1,2%, poprzednio 2,1%), Produkcja przemysłowa n.s.a., fin. (r/r) czerwiec 4% (prognoza 4%, poprzednio 8,8%), Produkcja przemysłowa w.d.a., fin. (r/r) czerwiec 6,5% (prognoza 6,5%, poprzednio 6,2%). Dane ze Słowacji za czerwiec to 1,8% r/r (prognoza 1,1%, poprzednio 5,1%).

Oprócz tego, oczekujemy też najświeższych danych o inflacji CPI. Ogłosiła je już Rumunia
Inflacja CPI (r/r) lipiec 1,4% (prognoza 1,3%, poprzednio 0,9%). Kolejne będą: Hiszpania, Polska oraz USA.

Udostępnij post