Theresa May ogłasza wstępny plan Brexitu – GBP reaguje umocnieniem

Wydarzeniem wczorajszego dnia było wystąpienie publiczne urzędującej od 13 lipca 2016 roku premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Theresy May. Przedstawiła składający się z 12 punktów plan wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Brytyjska premier powiedziała, że Wielka Brytania chce zachować dostęp do unijnego rynku i jest gotowa do wpłaty określonej sumy w postaci składki. Czas jednak, w którym Królestwo ponosi ogromne koszty, płacąc ogromne kwoty do unijnego budżetu, dobiega końca. Premier podkreśliła, że Zjednoczone Królestwo będzie dobrym przyjacielem i sąsiadem Unii. Chce również bezcłowego indywidualnie wynegocjowanego kontraktu na handel z Europą, bez przynależności Wielkiej Brytanii do jednolitego rynku. Ponadto Londyn sprzeciwia się, swobodnemu przepływowi osób i chce ścisłej kontroli nad emigracją. Theresa May dała na koniec jasno do zrozumienia, że Wielka Brytania chce całkowicie odłączyć się od członkostwa w Unii Europejskiej, bez jakiegokolwiek uczestnictwa cząstkowego. Z drugiej strony May wskazała, że ostateczne porozumienie będzie poddane głosowaniu w izbach parlamentu. Ta informacja została odebrana przez rynki jako pretekst do kolejnych spekulacji, gdyż w przypadku przedstawienia negatywnego porozumienia przez rząd brytyjski, parlament będzie mógł go łatwo odrzucić w głosowaniu. Media spekulują, że taki scenariusz mógłby ponownie zacząć rodzić pytania dla Zjednoczonego Królestwa, czy w ogóle wychodzić z Unii Europejskiej lub wpłynąć na wydłużenie samego procesu wyjścia. Taka sytuacja mogłaby z kolei negatywnie wpływać na wpływać na brytyjskie aktywa. Formalnie brytyjski rząd planuje rozpocząć procedurę Bexitu przed końcem marca 2017. Czas przewidziany na negocjacje z Unią Europejską opiewa na okres dwóch lat.

W reakcji na te informacje funt brytyjski uległ znacznemu umocnieniu. W skali całego dnia, cena funta brytyjskiego względem polskiego złotego wzrosła o ponad 11 groszy z 4,9606 do 5,0636 (zdjęcie poniżej). Aktualna cena GBP/PLN wynosi 5,0387 zł.

Przy okazji częstych zapytań, jak przesłać szybko i tanio pieniądze z Wielkiej Brytanii do Polski, przypominamy, że szybkie i tanie przelewy pieniędzy z Anglii do Polski to jedna z usług Trejdoo.com. Szybki przelew funtów online z Anglii do Polski trwa około 30-60 minut, a koszt takiego przelewu to tylko 2 funty brytyjskie. Usługa jest dostępna dla każdej osoby która zarejestruje się na Trejdoo.com i uruchomi usługę szybkich i tanich przelewów z Wielkiej Brytanii do Polski. Zarówno rejestracja, jak i uruchomienie usługi są bezpłatne. Jedno miejsce wiele możliwości! Rejestrując się na platformie Trejdoo.com, uzyskujesz darmowy dostęp do wszystkich możliwości platformy: wymiana walut, telefoniczna negocjacja kursów, rezerwacja kursów, rachunki IBAN (min. w GBP), transakcje escrow i transfery międzynarodowe i krajowe (w tym szybkie i tanie transfery z Anglii do Polski, transfery z Norwegii do Polski itd.). Zachęcamy do korzystania z naszych usług. W tym celu zapraszamy do darmowej rejestracji.

W przypadku dolara amerykańskiego warto wspomnieć o wczorajszej wypowiedzi Donalda Trumpa w wywiadzie dla Wall Street Journal. W trakcie wywiadu Trump powiedział, że silny dolar przeszkadza w konkurencyjności amerykańskiej gospodarki, głównie względem Chin. Słowa te spowodowały osłabienie dolara amerykańskiego i jednocześnie umocnienie polskiego złotego. Kurs pary USD/PLN dotarł w pewnym momencie do poziomu 4,0660 zł, lecz aktualnie widzimy lekkie odreagowanie.

W okolicach godziny 8:00 rynek wycenia główne waluty w następujący sposób: EUR/PLN 4,3650 zł, CHF/PLN 4,0700zł, USD/PLN 4,0900 zł, CAD/PLN 3,1300 zł

W dniu dzisiejszym mamy sporo interesujących danych makroekonomicznych z wielu ważnych gospodarek świata. Z Wielkiej Brytanii poznamy stopę bezrobocia za listopad oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych za grudzień. Ze Strefy Euro zostanie opublikowany odczyt inflacji konsumenckiej za grudzień. w Polsce poznamy dane na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia za grudzień.  W Stanach Zjednoczonych zostaną opublikowane dane na temat inflacji konsumenckiej za grudzień. Wieczorem natomiast o godzinie 20:00 poznamy Beżową Księgę za styczeń, godzinę później wystąpi publicznie szefowa Fed Janet Yellen, a 2 godziny później poznamy dane dotyczące napływu kapitałów do USA za listopad. Z Kanady poznamy decyzję BoC ws. stóp procentowych, raport Banku Kanady nt. polityki monetarnej za IV kw., po którym odbędzie się konferencja prasowa Banku Kanday.

Udostępnij post