Theresa May ogłasza wstępny plan Brexitu – GBP reaguje umocnieniem

Wydarzeniem wczorajszego dnia było wystąpienie publiczne urzędującej od 13 lipca 2016 roku premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Theresy May. Przedstawiła składający się z 12 punktów plan wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Brytyjska premier powiedziała, że Wielka Brytania chce zachować dostęp do unijnego rynku i jest gotowa do wpłaty określonej sumy w postaci składki. Czas jednak, w którym Królestwo ponosi ogromne koszty, płacąc ogromne kwoty do unijnego budżetu, dobiega końca. Premier podkreśliła, że Zjednoczone Królestwo będzie dobrym przyjacielem i sąsiadem Unii. Chce również bezcłowego indywidualnie wynegocjowanego kontraktu na handel z Europą, bez przynależności Wielkiej Brytanii do jednolitego rynku. Ponadto Londyn sprzeciwia się, swobodnemu przepływowi osób i chce ścisłej kontroli nad emigracją. Theresa May dała na koniec jasno do zrozumienia, że Wielka Brytania chce całkowicie odłączyć się od członkostwa w Unii Europejskiej, bez jakiegokolwiek uczestnictwa cząstkowego. Z drugiej strony May wskazała, że ostateczne porozumienie będzie poddane głosowaniu w izbach parlamentu. Ta informacja została odebrana przez rynki jako pretekst do kolejnych spekulacji, gdyż w przypadku przedstawienia negatywnego porozumienia przez rząd brytyjski, parlament będzie mógł go łatwo odrzucić w głosowaniu. Media spekulują, że taki scenariusz mógłby ponownie zacząć rodzić pytania dla Zjednoczonego Królestwa, czy w ogóle wychodzić z Unii Europejskiej lub wpłynąć na wydłużenie samego procesu wyjścia. Taka sytuacja mogłaby z kolei negatywnie wpływać na wpływać na brytyjskie aktywa. Formalnie brytyjski rząd planuje rozpocząć procedurę Bexitu przed końcem marca 2017. Czas przewidziany na negocjacje z Unią Europejską opiewa na okres dwóch lat.

W reakcji na te informacje funt brytyjski uległ znacznemu umocnieniu. W skali całego dnia, cena funta brytyjskiego względem polskiego złotego wzrosła o ponad 11 groszy z 4,9606 do 5,0636 (zdjęcie poniżej). Aktualna cena GBP/PLN wynosi 5,0387 zł.

Przy okazji częstych zapytań, jak przesłać szybko i tanio pieniądze z Wielkiej Brytanii do Polski, przypominamy, że szybkie i tanie przelewy pieniędzy z Anglii do Polski to jedna z usług Trejdoo.com. Szybki przelew funtów online z Anglii do Polski trwa około 30-60 minut, a koszt takiego przelewu to tylko 2 funty brytyjskie. Usługa jest dostępna dla każdej osoby która zarejestruje się na Trejdoo.com i uruchomi usługę szybkich i tanich przelewów z Wielkiej Brytanii do Polski. Zarówno rejestracja, jak i uruchomienie usługi są bezpłatne. Jedno miejsce wiele możliwości! Rejestrując się na platformie Trejdoo.com, uzyskujesz darmowy dostęp do wszystkich możliwości platformy: wymiana walut, telefoniczna negocjacja kursów, rezerwacja kursów, rachunki IBAN (min. w GBP), transakcje escrow i transfery międzynarodowe i krajowe (w tym szybkie i tanie transfery z Anglii do Polski, transfery z Norwegii do Polski itd.). Zachęcamy do korzystania z naszych usług. W tym celu zapraszamy do darmowej rejestracji.

W przypadku dolara amerykańskiego warto wspomnieć o wczorajszej wypowiedzi Donalda Trumpa w wywiadzie dla Wall Street Journal. W trakcie wywiadu Trump powiedział, że silny dolar przeszkadza w konkurencyjności amerykańskiej gospodarki, głównie względem Chin. Słowa te spowodowały osłabienie dolara amerykańskiego i jednocześnie umocnienie polskiego złotego. Kurs pary USD/PLN dotarł w pewnym momencie do poziomu 4,0660 zł, lecz aktualnie widzimy lekkie odreagowanie.

W okolicach godziny 8:00 rynek wycenia główne waluty w następujący sposób: EUR/PLN 4,3650 zł, CHF/PLN 4,0700zł, USD/PLN 4,0900 zł, CAD/PLN 3,1300 zł

W dniu dzisiejszym mamy sporo interesujących danych makroekonomicznych z wielu ważnych gospodarek świata. Z Wielkiej Brytanii poznamy stopę bezrobocia za listopad oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych za grudzień. Ze Strefy Euro zostanie opublikowany odczyt inflacji konsumenckiej za grudzień. w Polsce poznamy dane na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia za grudzień.  W Stanach Zjednoczonych zostaną opublikowane dane na temat inflacji konsumenckiej za grudzień. Wieczorem natomiast o godzinie 20:00 poznamy Beżową Księgę za styczeń, godzinę później wystąpi publicznie szefowa Fed Janet Yellen, a 2 godziny później poznamy dane dotyczące napływu kapitałów do USA za listopad. Z Kanady poznamy decyzję BoC ws. stóp procentowych, raport Banku Kanady nt. polityki monetarnej za IV kw., po którym odbędzie się konferencja prasowa Banku Kanday.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin