Osłabienie amerykańskiego dolara

Wydarzeniem piątkowego wieczoru na rynkach finansowych było zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump został 45 prezydentem USA. Po zaprzysiężeniu nowy prezydent nie powiedział niczego istotnego na temat zmian, które ma zamiar wprowadzić po objęciu stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. W związku z tym para walutowa EUR/USD wzrosła z 1,0673 do 1,0708. W dniu dzisiejszym główna para walutowa EUR/USD kwotowana jest na poziomie 1,0745. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,0795. W chwili obecnej kurs tej pary walutowej znajduje się w trendzie wzrostowym. Jeśli dolar się osłabia to zyskuje polska waluta czyli złoty umacnia się względem amerykańskiego dolara. W dzisiejszym dniu kurs pary walutowej USD/PLN wynosi nieco powyżej 4,07. Warto wspomnieć, że jeszcze nie tak dawno czyli 17 stycznia para walutowa USD/PLN kwotowana była na poziomie 4,12. Na pozostałych parach walutowych związanych ze złotówką, czyli EUR, GBP i CHF obserwujemy mniejszą zmienność. Para walutowa EUR/PLN kwotowana jest na poziomie około 4,37; GBP/PLN 5,0628; CHF/PLN 4,0715.

W piątek z danych makroekonomicznych poznaliśmy wyniki sprzedaży detalicznej za grudzień z Wielkiej Brytanii. Odczyt rozczarował zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Sprzedaż detaliczna m/m wyniosła -1,9% (prognoza zakładała spadek o -0,1%), natomiast r/r wyniosła 4,3% (prognoza zakładała wzrost o 7,2%). Z Niemiec poznaliśmy inflację producencką, która wyniosła w ujęciu miesięcznym 0,4% oraz rocznym 1%, odczyty okazały się zgodne z oczekiwaniami.

W dzisiejszym dniu kalendarz makroekonomiczny jest praktycznie pusty. O godzinie 12:30 wystąpienie publiczne będzie miał szef EBC Mario Draghi, natomiast o 14:30 poznamy odczyt z Kanady o sprzedaży w hurcie. We wtorek opublikowane zostaną odczyty dotyczące indeksów PMI dla przemysłu oraz usług z Francji, Niemiec, Strefy Euro oraz USA. W kolejnych dniach poznamy wstępny odczyt PKB za IV kwartał z Wielkiej Brytanii oraz USA. Z Polskich danych makroekonomicznych w środę zostanie opublikowana stopa bezrobocia za grudzień.

Udostępnij post