Piątkowa sesja na rynku walutowym przyniosła wzrosty na głównej parze walutowej EUR/USD. Na otwarciu dnia kurs EUR/USD wynosił 1,0505. Na zamknięciu dnia kurs znajdował się na poziomie 1,0618. Euro umocniło się względem dolara amerykańskiego nie tylko za sprawą wystąpienia Janet Yellen. Prezes Fed wypowiadała się publicznie w piątek wieczorem około godziny 19 czasu polskiego, natomiast dolar zaczął tracić względem euro już od godziny 10 przed południem. Po wypowiedziach Janet Yellen dolar także zaczął tracić choć już nie tak dynamicznie jak przed jej wystąpieniem. Wielu inwestorów uważało, że dolar powinien zyskać przed zbliżającym się posiedzeniem Fed w połowie marca. Dobre dane z amerykańskiej gospodarki jak i rynku pracy powinny być czynnikami wspierającymi umocnienie dolara. Stało się odwrotnie, mimo tego, że prezes Fed nie zapowiedziała, że na najbliższym posiedzeniu nie będzie podwyżki stóp procentowych. Scenariusz bazowy nadal zakłada trzy podwyżki stóp procentowych w bieżącym roku. Najbliższe posiedzenie Fed na którym może dojść do podwyżki stóp procentowych ma odbyć się 15 marca.
Wzrost na parze walutowej EUR/USD spowodował umocnienie złotówki względem amerykańskiego dolara. Polska waluta zyskała w piątek cztery grosze względem waluty Stanów Zjednoczonych. Tak duże umocnienie złotówki obserwowane było pod koniec stycznia bieżącego roku. W zeszłym tygodniu na parze walutowej USD/PLN obserwowaliśmy wahania w zakresie 4,0831-4,0454. Euro zyskało względem złotego w piątek nieznacznie. Otwarcie wypadło na poziomie 4,2920. Natomiast kurs na zamknięciu dnia wyniósł 4,2986. Podsumowując cały miniony tydzień, złoty zyskał względem euro nieco ponad jeden grosz. Wahania na parze EUR/PLN w zeszłym tygodniu wynosiły od 4,3090 do 4,2710. W piątek złotówka zyskała także względem funta. Umocnienie złotego wyniosło ponad trzy grosze. Zeszłotygodniowe wahania na parze GBP/PLN wynosiły od 5,0671 do 4,9487. Funt będzie walutą o podwyższonej zmienności w związku z zbliżającym się Brexitem. O godzinie 8:45 kursy walutowe kwotowane są następująco: EUR/PLN 4,3055 USD/PLN 4,0626 CHF/PLN 4,0271 oraz GBP/PLN 4,9820.
Najważniejszym wydarzeniem obecnego tygodnia będą piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Poznamy odczyt stopy bezrobocia oraz zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (payrolls). Dobre dane powinny wpierać amerykańską walutę, oraz zwiększyć szansę na podwyżkę stóp procentowych już w marcu. W czwartek poznamy decyzję ECB w sprawie stóp procentowych. Istotna będzie projekcja makroekonomiczna oraz konferencja prasowa po ogłoszeniu decyzji przez EBC. Z danych makro dotyczących Polski w środę RPP ogłosi decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Scenariusz bazowy nie zakłada podwyżki stóp procentowych w bieżącym roku. Dzisiejszy kalendarz danych makro jest praktycznie pusty. O godzinie 10.30 opublikowany zostanie Indeks Sentix dla strefy Euro. Po południu ze Stanów Zjednoczonych napłyną informację dotyczące zamówień na dobra bez środków transportu, zamówienia na dobra trwałego użytku oraz zamówienia w przemyśle za miesiąc styczeń.