Dzisiejszy kalendarz danych makroekonomicznych będzie obfitował w odczyty związane z publikacją Produktu Krajowego Brutto za I kwartał. Odczyty te będą zaprezentowane w godzinach przedpołudniowych i będą dotyczyły takich państw jak: Węgry, Czechy, Słowacja, Włochy i Polska. Szczególnie należy zwrócić uwagę na odczyt PKB z Polski w kontekście kwotowań par walutowych związanych z polską walutą. Analitycy prognozują wzrost PKB w Polsce w I kwartale na poziomie 3,9% w relacji rocznej. Poprzedni odczyt wypadł na poziomie 2,5%. Widać wyraźnie, że spodziewany jest dynamiczny wzrost PKB w Polsce w I kwartale. Dane zostaną opublikowane o godzinie 10. Wczoraj poznaliśmy odczyt inflacji bazowej dla naszej gospodarki. Inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) wzrosła w kwietniu do poziomu 0,9%. Oczekiwano wzrostu na poziomie 0,7%. Wynik ten potwierdza, że polska gospodarka zaczyna przyspieszać.
Wczorajszy dzień upłynął pod znakiem umocnienia polskiej waluty w relacji do walut obcych. Złoty umocnił się o ponad jeden grosz do euro i franka. Natomiast najwięcej polska waluta zyskała względem dolara amerykańskiego i funta. W dniu wczorajszym złoty umocnił się w relacji do tych walut o trzy grosze. Obecnie polska waluta znajduje się blisko poziomów wsparcia. Na EUR/PLN jest to poziom 4,1850, natomiast na USD/PLN 3,8150. Zarówno jedna jak i druga para walutowa znajduje się obecnie na poziomie obserwowanym we wrześniu 2016 roku. Niski kurs franka powinien ucieszyć osoby spłacające kredyty w tej walucie. Frank znajduje się obecnie w trendzie spadkowym. Na początku kwietnia frank wyceniany był na poziomie 3,95. Umocnienie złotego jest wynikiem dobrych nastrojów na rynku globalnym i w związku z tym występuje większy popyt na waluty bardziej ryzykowne w tym także polską walutę. O godzinie 8.00 kursy walut związane ze złotym kwotowane są następująco: EUR/PLN 4,1970 USD/PLN 3,8178 CHF/PLN 3,8362 i GBP/PLN 4,9251.
W dniu dzisiejszym oprócz danych dotyczących PKB zostanie opublikowana inflacja konsumencka i producencka z Wielkiej Brytanii. Warto także zwrócić uwagę na dane ze Strefy Euro. Będą one dotyczyć rewizji PKB, handlu zagranicznego oraz indeksu instytutu ZEW. Po południu tradycyjnie opublikowane zostaną dane z USA. Poznamy wyniki związane z pozwoleniem na budowę domów, rozpoczęte budowy domów oraz produkcję przemysłową.