Odczyty indeksu PMI dla przemysłu.

Dzisiejszy dzień na rynkach finansowych zostanie zdominowany przez odczyty indeksów PMI dla przemysłu. Odczyty te będą dotyczyć większości gospodarek europejskich oraz całej strefy Euro, a także USA i Kanady. Przed południem poznamy odczyty indeksu PMI dla Węgier, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii, Czech, Włoch, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Strefy Euro. Natomiast po południu pojawią się odczyty indeksu PMI dla Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. W większości państw spodziewany jest niewielki wzrost wartości indeksu PMI dla przemysłu w stosunku do poprzedniego miesiąca. Poziom mniejszy niż 50 pkt. oznacza spadek aktywności sektora przemysłowego. Odczyt powyżej poziomu 50 pkt. oznacza wzrost aktywności sektora produkcyjnego w stosunku do miesiąca poprzedniego. Im wskaźnik niższy tym gorzej. Obecne dane indeksu PMI będą dotyczyły miesiąca marca. Podsumowując indeks PMI przedstawia aktualną sytuację w gospodarce w danym kraju.

Cały miniony tydzień upłynął pod znakiem umocnienia złotego w stosunku do euro i franka. Umocnienie polskiej waluty do euro wyniosło około trzy grosze, natomiast do franka dwa grosze. Na początku tygodnia kurs EUR/PLN kwotowany był na poziomie 4,2587. Pod koniec tygodnia kurs wynosił 4,2255. Kurs CHF/PLN na początku tygodnia wynosił 3,9732. Natomiast pod koniec tygodnia 3,9511. Złoty osłabił się jedynie do dolara amerykańskiego i funta. Osłabienie złotego do dolara amerykańskiego wyniosło nieco ponad trzy grosze. Na początku minionego tygodnia kurs USD/PLN wynosił 3,9261. Natomiast pod koniec tygodnia 3,9601. W stosunku do funta złoty osłabił się o ponad pięć groszy. Na początku zeszłego tygodnia za funta trzeba było  zapłacić 4,9182 złotego. Natomiast pod koniec tygodnia kurs GBP/PLN wynosił 4,9701. Początek obecnego tygodnia przynosi osłabienie złotego w odniesieniu do dolara amerykańskiego, franka, funta i euro. Złoty znajduje się obecnie w korekcie po ostatnim silnym umocnieniu. O godzinie 8.30 kursy głównych walut obcych w relacji do złotego  kwotowane są następująco: EUR/PLN 4,2364 USD/PLN 3,9695 CHF/PLN 3,9656 oraz GBP/PLN 4,9768.

Dzisiejszy kalendarz danych makro to przede wszystkim wspomniane powyżej odczyty indeksów PMI dla przemysłu. Poza tym opublikowana zostanie dynamika sprzedaży detalicznej w Szwajcarii. Dla Strefy Euro poznamy inflację producencką oraz stopę bezrobocia. Dodatkowo ze Stanów Zjednoczonych oprócz indeksu PMI dla przemysłu poznamy także odczyt indeksu ISM dla przemysłu. Wieczorem swoje wystąpienia będą mieli szefowie Fed z Filadelfii i Richmond.  We wtorek z istotnych danych makro warto zwrócić uwagę na zamówienia na dobra z USA oraz wystąpienie szefa EBC Mario Draghiego. W środę poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych w Polsce. W tym samym dniu zostaną opublikowane odczyty indeksu PMI dla usług w Europie i USA. W czwartek ponownie wystąpi Mario Draghi oraz zostanie przedstawiony protokół z posiedzenia EBC. W tym dniu poznamy także inflację konsumencką w Szwajcarii oraz tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Piątek będzie najważniejszym dniem pod względem danych makro. Zostanie opublikowany raport o sytuacji na rynku pracy w USA, czyli zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz stopa bezrobocia. W tym dniu może pojawić się większa zmienność na rynku walutowym.

Udostępnij post