Oczekiwanie na odczyt PKB z USA

Najważniejszym wydarzeniem obecnego tygodnia w kalendarzu danych makroekonomicznych jest wstępny odczyt dynamiki PKB za IV kwartał 2016 roku w Stanach Zjednoczonych. Odczyt danych poznamy o godzinie 14.30 czasu polskiego. Analitycy oczekują dynamiki PKB za IV kwartał 2016 roku na poziomie 2,2%. Jeśli pojawi się wynik lepszy od prognoz to dolar umocni się względem innych walut. Oczywiście będzie to także oznaczało wzrost kursu USD/PLN. Analogicznie słabszy odczyt spowoduje odwrotną sytuację na parach związanych z dolarem amerykańskim. Spadek kursu EUR/USD w dniu wczorajszym spowodował wzrost kursu pary walutowej USD/PLN. Dolar amerykański zyskał około 2 grosze względem złotówki. EUR/USD o poranku kwotowany jest na poziomie 1,0662. Maksimum wczorajszego dnia wypadło na poziomie 1,0764. Na EUR/PLN notowano spadki na poziomie 1 grosza. W ujęciu tygodniowym złoty zyskał względem euro około 2 grosze. Na tej parze walutowej zostało przełamane wsparcie na poziomie 4,35.

Wczorajszy dzień to przede wszystkim publikacje danych makroekonomicznych z Wielkiej Brytanii. Poznaliśmy wstępny odczyt PKB za IV kwartał 2016 roku oraz sprzedaż detaliczna wg. CBI (Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu). Odczyt ten obrazuje kierunek zmian poziomu sprzedaży detalicznej. Dynamika PKB okazała się lepsza od prognoz o 0,1% i zgodna z poprzednimi odczytami. PKB Wielkiej Brytanii w IV kwartale wzrósł o 2,2% r/r oraz 0,6% k/k. Rozczarował wynik sprzedaży detalicznej za styczeń. Wyniósł -8, natomiast prognoza zakładała wartość na poziomie 28. Poziom poniżej zera informuje, że mniej respondentów zanotowało wzrost sprzedaży w swoich jednostkach. Inwestorzy głównie swoją uwagę skupili na odczycie PKB i w związku z tym funt umocnił się względem innych walut. Dane makro z USA okazały się mieszane. Wstępny odczyt indeksu PMI dla usług okazał się lepszy zarówno od prognoz jak i poprzedniego odczytu. PMI dla usług za styczeń w USA wyniósł 55,1 pkt. (prognoza: 54,4 pkt.). Natomiast rozczarowały dane dotyczące co tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Złożono o 12 tys. więcej wniosków niż zakładała prognoza. Dane dotyczące sprzedaży nowych domów w USA także rozczarowały. W grudniu 2016 roku sprzedano 536 tys. nowych domów, oczekiwania analityków to poziom 586 tys. Dane te przełożyły się na umocnienie amerykańskiego dolara. W dniu wczorajszym opublikowany został protokół z posiedzenia RPP. Członkowie Rady zauważyli, że wzrost inflacji na świecie jest związany głównie ze wzrostem cen surowców energetycznych, przede  wszystkim ropy naftowej. Ocenili, że ceny ropy naftowej w kolejnych kwartałach nie powinny rosnąć. Natomiast obserwowane w II połowie 2016 roku spowolnienie dynamiki PKB według członków Rady jest przejściowe, a w 2017 roku wzrost powinien przyspieszyć.

Z dzisiejszych danych makroekonomicznych istotny będzie wspomniany powyżej wstępny odczyt dynamiki PKB w USA za IV kwartał. Dodatkowo poznamy z USA wstępne wyniki zamówień na dobra trwałego użytku oraz dobra bez środków transportu.

Udostępnij post