Oczekiwanie na konferencję prasową Mario Draghiego

W dniu wczorajszym z Wielkiej Brytanii poznaliśmy dane na temat bezrobocia za listopad i wniosków o zasiłek za grudzień. Listopadowa stopa bezrobocia była zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 4,8%, natomiast znacząco spadła ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, bo o 10,1 tys. Odczyty inflacyjne publikowały Euroland oraz USA, które były zgodne z prognozami i dlatego nie miały wpływu na kursy. Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 1,1% r/r i 0,5% m/m, natomiast odczyt inflacja CPI w USA wyniósł 2,1% r/r i 0,3% m/m. Produkcja przemysłowa w USA za grudzień wzrosła do 0,8%, podczas gdy oczekiwano 0,6%, a wykorzystanie potencjału produkcyjnego wyniosło 75,5% i było bliskie prognozom na poziomie 75,4%. Kanada pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,5%. Wieczorem ze Stanów Zjednoczonych pojawiła się Beżowa Księga Fed, która w zasadzie nic specjalnego nie wniosła – wzrost jest umiarkowany i nasila się presja inflacyjna.

Dopiero wystąpienie Janet Yellen o godzinie 21:00 nieco poruszyło rynkiem. Szefowa Fed w swoim wystąpieniu publicznym potwierdziła gotowość do kontynuowania podwyżek stóp procentowych przez co delikatnie umocniła dolara amerykańskiego względem euro.

Aktualnie rynek wycenia polską walutę wobec głównych walut w następujący sposób: EUR/PLN 4,36 zł, CHF/PLN 4,07zł, USD/PLN 4,10 zł, GBP/PLN 5,03 zł.

W dniu dzisiejszym warto zwrócić uwagę na decyzję w sprawie stóp procentowych w strefie euro. Największy wpływ kursy będzie miał czas podczas konferencji prasowej z udziałem Mario Draghiego, który zapewne opowie o planach przyszłej polityki prowadzonej przez EBC. Poznamy także dane z Polski na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Z USA natomiast zobaczymy odczyty indeksu Fed z Filadelfii za styczeń, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, pozwolenia na budowę domów za grudzień, rozpoczęte budowy domów za grudzień, a także tygodniowe zmiany zapasów ropy.

Udostępnij post