Od czasu podwyżki stóp procentowych w USA, czyli od 15 marca 2017 dolar amerykański traci na wartości. W poprzednim tygodniu w USA w centrum uwagi pozostawało głosowanie w sprawie opieki zdrowotnej, które ostatecznie nie zostało osiągnięte. Republikanie nie zebrali wystarczającej ilości głosów stąd brak konsensusu w tej sprawie. W efekcie, bieżąca wersja ustawy (Affordable Care Act, czyli ”Obamacare”) pozostanie w mocy i nie zastąpi jej proponowana przez Trumpa American Health Care Act (AHCA). Media opisują tą sytuację jako niepowodzenie Donalda Trumpa w kwestii ustawy dotyczącej służby zdrowia i snują obawy o to, czy będzie on w stanie przeforsować inne obiecywane reformy.
Zatem rynek dostał kolejny sygnał do realizacji formacji technicznych. Na powyższe wieści para EUR/USD otworzyła nowy tydzień niewielką luka cenową powyżej ceny 1,0827 znajdującej się na wysokości hipotetycznej szyi po prawej stronie (patrz rysunek powyżej). Aktualnie odbywa się walka na przebicie drugiej ceny szyi znajdującej się na poziomie 1,0873 i jeśli przebicie zostanie osiągnięte w sposób zdecydowany to może skutkować dalszymi wzrostami na parze EUR/USD. W przypadku scenariusza wzrostowego i realizacji układu odwróconej formacji głowy z ramionami minimalny zasięg to okolice 1,13. Przypadek ten opisywaliśmy już w analizie z 15 lutego 2017 (kliknij) oraz 13 lutego 2017 (kliknij).
Polski złoty kontynuuje umocnienie, a w okolicach godziny 9:30 był wyceniany wobec głównych walut w sposób następujący: USD/PLN 3,9250, EUR/PLN 4,2700, CHF/PLN 3,9850, GBP/PLN 4,9300.