Nowy szef FED wspiera dolara. Funt rośnie po porozumieniu ws. Brexitu

W dniu wczorajszym dwa wydarzenia miały duże znaczenie dla kształtowania się kursów walut. W godzinach popołudniowych polskiego czasu swoje wystąpienie miał Jerome Powell – przyszły szef FED. Przedstawił on swoją wizję dotyczącą polityki monetarnej. Według niego suma bilansowa powinna zostać zredukowana z obecnie wynoszącej 4,45 bln USD do 3 bln USD. Odniósł się do kwestii zatrudnienia, które określił jako pełne. Z kolei brak większego wzrostu płac jest dobrym pretekstem do podwyżek stóp procentowych. Zwrócił on jednak uwagę, iż dalsze ruchy w tej kwestii będą zależne od inflacji, która według niego wciąż jest na niskim poziomie. Można więc sądzić, że postawa nowego szefa FED będzie nieco bardziej jastrzębia niż Janet Yellen. Dodatkowym wsparciem dla dolara w dniu wczorajszym był odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Jest on obecnie na najwyższym poziomie od 2000 roku. Efektem powyższego jest umocnienie się dolara w stosunku do euro. Obecnie kurs EURUSD znajduje się na poziomie 1,1860. W związku z tym wzrosły również notowania USDPLN. Amerykańska waluta kosztuje obecnie 3,54 PLN. Wpisuje się to w trwającą od kilku miesięcy konsolidację pomiędzy 3,51 a 3,71.

Kolejnym wydarzeniem, które spowodowało zwiększoną zmienność tym razem na funcie szterlingu było porozumienie pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską ws. Brexitu. Według gazety „Telegraph” Bruksela zaakceptowałą warunki przedstawione przez brytyjski rząd (według nich cena wyjścia z UE to 45-55 miliardów euro). Reakcja inwestorów była szybka – w trakcie drugiej części dnia kurs GBPPLN wzrósł z 4,68 na poziomy powyżej 4,74.

Złoty umocnił się w dniu wczorajszym w stosunku do euro – obserwowaliśmy nawet zejście do poziomu 4,19. W dniu dzisiejszym kurs EURPLN wrócił jednak do poziomu 4,20 – wsparcie na tym poziomie zostało więc potwierdzone. Niewielką zmienność mamy ostatnio na parze CHFPLN. Kurs franka wciąż znajduje się w okolicach minimów tj. poniżej 3,60.

W dniu dzisiejszym czekają nas wstępne odczyty inflacji konsumenckiej z Niemiec. W drugiej części dnia poznamy PKB za III kw. z USA. Warto również zwrócić uwagę na publiczne wystąpienia szefa BoE (Mark Carney) oraz ustępującej ze stanowiska, szefowej FED (Janet Yellen).

 

Udostępnij post