Nieznaczne osłabienie złotego

W czwartek na parach walutowych związanych ze złotym podobnie jak dzień wcześniej widoczne były wahania wielkości dwóch lub trzech groszy (w zależności od waluty). Do godziny 10.00 polska waluta osłabiała się względem dolara amerykańskiego, euro i franka. Jeszcze przed południem złoty zaczął odrabiać straty względem wcześniejszego osłabienia. Ostatecznie polska waluta osłabiła się do euro, franka i funta. Jedynie względem amerykańskiego dolara złoty nieznacznie zyskał. Wczorajszy kurs USD/PLN oscylował w granicach 4,05-4,08. Kurs na rozpoczęciu dnia wyniósł 4,0689. Na zamknięciu dnia 4,0587. Mniej więcej od trzech dni na tej parze walutowej można zaobserwować zmienność w zakresie 4,05-4,09. Najbliższy opór znajduję się w okolicach 4,10. Dopiero przekroczenie tej wartości może skutkować dalszym osłabieniem złotego do dolara amerykańskiego. Przed godziną 8.00 kurs USD/PLN kwotowany jest na poziomie około 4,0650. Warto przypomnieć, że złotówka jest mocno skorelowana z parą walutową EUR/USD. Wczorajsze osłabienie dolara względem euro przyniosło umocnienie złotego w stosunku do dolara. Podwyższona zmienność na głównej parze walutowej, a także na parze USD/PLN może być obserwowana do połowy marca (najbliższe posiedzenie Fed). W dniu 15 marca Fed ma podjąć decyzję odnośnie wysokości stóp procentowych w USA. Prezes Janet Yellen w swoich wypowiedziach nie wykluczyła możliwości trzech podwyżek stóp procentowych w tym roku. Rynek obecnie wycenia szansę na podwyżkę w marcu na około 30-35% (w zależności od źródła informacji). Bardzo istotne będą dane makro z Departamentu Pracy USA. Zostaną one opublikowane w przyszły piątek. Dobre dane mogą zwiększyć prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu. Większe szanse na podwyżkę stóp procentowych mogą wpływać na to, że dolar się  umocni względem innych walut, w tym także w relacji do złotego.

Kurs EUR/PLN w dniu wczorajszym wahał się w granicach 4,29-4,31. Kurs na otwarciu dnia wyniósł 4,2926. Na zamknięciu dnia kurs znajdował się na poziomie 4,2960. O godzinie 8.00 kurs EUR/PLN wynosi nieco ponad 4,30. Na początku obecnego tygodnia kurs tej pary walutowej wynosił około 4,32. Od początku obecnego tygodnia złoty zyskał do euro około dwóch groszy. Złoty nieznacznie osłabił się także w dniu wczorajszym względem franka. Kurs CHF/PLN wzrósł około 1 grosz. Mimo wczorajszego osłabienia złoty umocnił się względem franka od początku tygodnia o około 2 grosze. Polska waluta najwięcej straciła wczoraj do funta. Kurs GBP/PLN wzrósł prawie o 3 grosze.

GUS opublikował wczoraj dane odnośnie stopy bezrobocia w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 8,6%. Publikacja protokołu z posiedzenia RPP nie miała wpływu na kwotowania polskiej waluty. Rada nie zapowiedziała podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie. Dynamika Produktu Krajowego Brutto za IV kwartał z Niemiec okazała się zgodna z prognozami analityków. W relacji rocznej PKB wyniósł 1,2%. Gorsze dane napłynęły z USA. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wyniosły o 2 tys. więcej niż zakładali analitycy oraz o 4 tys. więcej od poprzedniego odczytu. Ostatecznie dolar w wyniku tych publikacji chwilowo się osłabił. Dzisiejszy kalendarz makro jest praktycznie pusty. Dopiero po południu zostaną opublikowane dane na temat inflacji konsumenckiej z Kanady. Z USA poznamy wyniki sprzedaży nowych domów w styczniu oraz indeks Uniwersytetu Michigan.

Udostępnij post