Możliwy drugi dzień wysokiej zmienności na rynkach walutowych (dane z rynku pracy Stanów Zjednoczonych)

Najważniejszym wydarzeniem wczorajszego dnia było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz komunikat po posiedzeniu. Zgodnie z oczekiwaniami rynków stopy procentowe oraz zakres QE nie uległy zmianie. Po tych danych EUR umocniło się względem USD (zielona strzałka na wykresie poniżej). Spekuluje się, iż przyczynkiem tej sytuacji był brak wspomnienia w komunikacie banku o możliwym powiększeniu lub przedłużeniu programu QE, w przypadku gdyby perspektywy dla gospodarki uległy pogorszeniu.

Nastroje jednak zmieniły kierunek na przeciwny w trakcie konferencji prasowej z udziałem szefa EBC M. Draghiego (strzałka czerwona w dół – rysunek powyżej). Draghi zapytany o usunięcie wspomnianej wzmianki stwierdził, że miała ona jedynie charakter „porządkujący komunikację”.

W efekcie wspomnianych wydarzeń polski złoty umocnił się względem EUR, natomiast osłabił względem USD. Kurs USDPLN wzrósł z 3,3755 do 3,4180, natomiast kurs EURPLN obniżył się z poziomu 4,2148 do 4,2006.

W dniu dzisiejszym o godzinie 14:30 zostaną opublikowane dane z amerykańskiego i kanadyjskiego rynku pracy, które mogą wywołać także dużą zmienność na rynku walutowym.

Udostępnij post