Moody’s pozytywnie o Polsce

Wczorajszy dzień ze względu na święto w Stanach Zjednoczonych oraz praktycznie pusty kalendarz danych makro charakteryzował się niewielką zmiennością. Pomimo mniejszej aktywności inwestorów bardzo dobrze radziła sobie polska waluta. Złoty umocnił się względem głównych walut obcych między innymi za sprawą agencji ratingowej Moody’s. Agencja ogłosiła bardzo pozytywny komunikat na temat prognozy polskiego PKB na bieżący rok. Według analityków dynamika PKB ma wynieść 4,3% r/r, poprzednie założenia wynosiły 3,2%. Obniżono także prognozę deficytu budżetowego z 2,9% do 2,5%. Głównym motorem wzrostu PKB ma być konsumpcja oraz inwestycje. W piątek agencja ma ogłosić wyniki ratingu dla naszego kraju. W maju tego roku agencja podniosła perspektywę ratingu do stabilnej. W chwili obecnej większość analityków ocenia, że pomimo pozytywnej oceny agencja Moody’s nie zmieni perspektywy ratingu dla Polski. Przekonamy się o tym w piątek w godzinach wieczornych.

Złoty zyskał wczoraj 0,31% względem euro, 0,59% do dolara amerykańskiego oraz 0,77% w relacji do funta. Przyczyną umocnienia polskiej waluty była wspomniana powyżej pozytywna ocena agencji Moody’s dla Polski. Obecnie kursy euro i dolara w relacji do złotówki znajdują się na poziomie obserwowanym na początku zeszłego miesiąca. Warto zauważyć, że maksima sierpnia na euro to poziom 4,29 zł, z kolei dolara amerykańskiego to kurs 3,66 zł. Polska waluta znajduje się obecnie na znacznie niższych poziomach. O godzinie 8.00 kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,24 zł, USD/PLN 3,56 zł, CHF/PLN 3,72 zł oraz GBP/PLN 4,60 zł.

W dzisiejszym kalendarzu danych makro pojawią finalne odczyty indeksów PMI usługowych dla takich państw jak: Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy, Wielka Brytania oraz strefa Euro. Poznamy także dynamikę PKB za II kwartał dla Szwajcarii, Węgier oraz strefy Euro. Dodatkowo zostaną opublikowane wyniki sprzedaży detalicznej dla strefy Euro oraz dane o zamówieniach z USA. Z danych opublikowanych w godzinach porannych warto zwrócić uwagę na to, że Bank Australii pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Głowna stopa procentowa nadal wynosi 1,50%.

Udostępnij post