Mocny złoty okazją dla kupujących waluty obce

W piątek w Polsce poznaliśmy najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, które okazały się trochę słabsze od prognoz. Wg. otrzymanych odczytów produkcja przemysłowa spadła w kwietniu o 0,6% r/r, wobec wzrostu o 11,1% w marcu i prognozy na poziomie 2,35. Sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 8,1% r/r. Był to wynik słabszy zarówno od prognoz (8,9%) oraz także odczytu  poprzedniego miesiąca (9,7%).

Słabe dane nie wpłynęły jednak na osłabienie złotego. Przeciwnie polski złoty dalej się umacniał, ale osłabienie krajowej waluty trzeba tłumaczyć raczej globalnym odwrotem od ryzyka, które nabrało rozpędu wraz z rosnącym prawdopodobieństwem impeachmentu Donalda Trumpa.

Dolar amerykański się osłabia, a złotówka umacnia. Para EUR/USD jest już coraz bliżej poziomu 1,13 o którym wspominaliśmy choćby w tym miejscu. W piątek kurs EUR/USD osiągnął maximum w na poziomie 1,1211. Polski złoty zamknął ubiegły głównych walut na następujących poziomach: EUR/PLN 4,1881 zł, USD/PLN 3,7377 zł, CHF/PLN 3,8400 zł, GBP/PLN 4,8700 zł. Mocny złoty jest okazją dla kupujących waluty obce, zarówno dla importerów płacach za towar w walutach obcych, jak i spłacających kredyty we frankach szwajcarskich, czy euro.

Możliwe, że w dniu dzisiejszym będziemy obserwowali kontynuacje piątkowego sentymentu na rynkach finansowych. Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest również stosunkowo pusty. O godzinie 14:00 z Polski poznamy odczyty koniunktury gospodarczej w budownictwie, handlu detalicznym, przemyśle oraz usługach. W Stanach Zjednoczonych mamy dwa wystąpienia publiczne przedstawicieli Rezerwy Federalnej. O godzinie 16:05 wystąpi Patrick Harker szef Fed z Filadelfii. Jest on jastrzębim członkiem Fed, dlatego jego ewentualne komentarze na temat podwyżek stóp procentowych nie powinny zaskakiwać. O godzinie 16:30 wystąpi Neel Kashkari szef Fed z Minneapolis. Neel Kashkari z kolei reprezentuje odmienne poglądy. Był jedynym członkiem FOMC, który głosował w marcu przeciwko podwyżkom stóp procentowych w USD.

 

Udostępnij post