Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia dla inwestorów były dane z amerykańskiego Departamentu Pracy. Zostały one opublikowane w piątek po południu i dotyczyły stopy bezrobocia oraz zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (payrollsy). Odczyt tych danych był przede wszystkim istotny dla złotówki, która w ostatnim czasie zaczęła zyskiwać w stosunku do głównych walut. Okazało się, że w styczniu przybyło 227 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, prognoza zakładała poziom 175 tys. Wynik okazał się dużo lepszy od konsensusu rynkowego jak i poprzedniego odczytu na poziomie 157 tys. Rozczarował natomiast wskaźnik stopy bezrobocia który wzrósł o 0,1% w stosunku do poprzedniej wartości oraz zakładanej prognozy. Stopa bezrobocia za miesiąc styczeń wyniosła 4,8%. Dobry odczyt dotyczył z kolei indeksu PMI dla usług za styczeń. Wyniósł on 55,6 pkt. (prognoza zakładała 55,1 pkt.). Gorszy natomiast okazał się odczyt indeksu ISM dla usług. Wartość na poziomie 56,5 pkt. była gorsza o 0,5 pkt. od zakładanej prognozy. Po publikacji tych danych na rynku zapanowała nerwowość, była ona spowodowana tym, że część danych okazała się lepsza od prognoz natomiast część była gorsza. W związku z tym po odczycie danych kurs EUR/USD wzrósł z poziomu 1,0756 do 1,0796 by za kilka minut powrócić do poprzednich wartości. W piątek złotówka nadal zyskiwała względem walut obcych. Miniony miesiąc okazał się bardzo dobry dla polskiej waluty. Złoty zyskiwał zarówno do euro, dolara i franka szwajcarskiego. Para EUR/PLN na początku roku kwotowana była na poziomie 4,4055 obecnie jest to poziom nieco ponad 4,30. Najwięcej złotówka zyskała względem amerykańskiego dolara. Na początku roku amerykańska waluta wyceniana była na poziomie 4,2122 względem złotówki. W dzisiejszym dniu jest to poziom poniżej 4 zł za dolara. W przypadku EUR/PLN na przestrzeni minionego miesiąca zostało przekroczone istotne wsparcie na 4,35, natomiast w przypadku pary walutowej USD/PLN zostało przekroczone psychologiczne wsparcie na poziomie 4 zł. Widać wyraźnie, że poprawił się sentyment inwestorów w stosunku do polskiej waluty. Złotówka w minionym miesiącu była najmocniejszą walutą wśród walut rynków wschodzących (emerging markets). Kurs pary walutowej EUR/PLN znajduje się obecnie na poziomie obserwowanym z początku listopada, natomiast USD/PLN z połowy listopada. O poranku kursy par walutowych związanych ze złotówką kwotowane są następująco: EUR/PLN 4,3007, USD/PLN 3,9995, CHF/PLN 4,0240 oraz GBP/PLN 4,9878.
Kalendarz danych makroekonomicznych w obecnym tygodniu nie będzie rozbudowany. Dane makro istotne dla Polski pojawią się dopiero w środę. W tym dniu poznamy decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada pozostawienie stóp procentowych w Polsce na nie zmienionym poziomie. Z USA jak co tydzień poznamy wnioski o zasiłek dla bezrobotnych oraz zmianę zapasów paliw. We wtorek dla tego kraju opublikowane zostaną dane na temat handlu zagranicznego. W piątek z Wielkiej Brytanii poznamy wyniki produkcji przemysłowej oraz bilans handlu zagranicznego.
Z dzisiejszych danych makroekonomicznych poznamy zamówienia w przemyśle dla Niemiec. O godzinie 15 publiczne wystąpienie będzie miał szef EBC Mario Draghi.