Kurs złotego stabilny – dziś decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce

W dniu dzisiejszym w Polsce zostanie podjęta decyzja w sprawie stóp procentowych. Nie powinno być jednak zaskoczenia, gdyż zgodnie z rynkowymi prognozami stopy procentowe powinny zostać zachowane na niezmienionym poziomie 1,5%. Jedynie co, to możemy zadawać sobie pytanie, czy stopy procentowe zostaną podwyższone w zbliżającym się roku 2018. To jednak będzie zależało od przyszłych odczytów gospodarczych w Polsce, które jak na razie mają się dobrze (PKB 5,4 %, inflacja CPI r/r 2,5% – na poziomie celu, produkcja przemysłowa z lepszymi wynikami, wzrost wynagrodzeń w październiku do 7,4% i zatrudnienie na poziomie 4,4%).

W dniu dzisiejszym poznaliśmy już odczyty produkcji przemysłowej z Hiszpanii i Szwecji, które wypadły nieco lepiej od prognoz. Poznaliśmy także mieszane, ale dobre odczyty PMI z pojedynczych krajów Europy, jednak łączny PMI dla strefy euro był zgodny z prognozami i wyniósł 56,2 pkt. Nieco gorzej od prognoz wypadł PMI z Wielkiej Brytanii 53,8 pkt. vs 55 pkt. Powyższe dane nie wpłynęły znacząco na notowania polskiego złotego. Dziś w okolicach godziny 10:40 złotówka wobec głównych walut jest wyceniana następująco: euro kosztuje 4,2050 zł, dolar amerykański 3,5460 zł, funt brytyjski 4,7600 zł, natomiast frank szwajcarski 3,5990 zł. Dziś w Polsce poza decyzją w sprawie stóp procentowych, warto zwrócić uwagę o godzinie 16:00 na wydźwięk komunikatu Rady Polityki Pieniężnej po posiedzeniu.

Z pozostałych dzisiejszych danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na dane z USA i Kanady. Z USA poznamy bilans handlu zagranicznego za październik, indeks PMI dla usług oraz raport ISM dla usług, natomiast Kanada przedstawi bilans handlu zagranicznego.

Udostępnij post