Kurs złotego stabilny – dziś decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce

W dniu dzisiejszym w Polsce zostanie podjęta decyzja w sprawie stóp procentowych. Nie powinno być jednak zaskoczenia, gdyż zgodnie z rynkowymi prognozami stopy procentowe powinny zostać zachowane na niezmienionym poziomie 1,5%. Jedynie co, to możemy zadawać sobie pytanie, czy stopy procentowe zostaną podwyższone w zbliżającym się roku 2018. To jednak będzie zależało od przyszłych odczytów gospodarczych w Polsce, które jak na razie mają się dobrze (PKB 5,4 %, inflacja CPI r/r 2,5% – na poziomie celu, produkcja przemysłowa z lepszymi wynikami, wzrost wynagrodzeń w październiku do 7,4% i zatrudnienie na poziomie 4,4%).

W dniu dzisiejszym poznaliśmy już odczyty produkcji przemysłowej z Hiszpanii i Szwecji, które wypadły nieco lepiej od prognoz. Poznaliśmy także mieszane, ale dobre odczyty PMI z pojedynczych krajów Europy, jednak łączny PMI dla strefy euro był zgodny z prognozami i wyniósł 56,2 pkt. Nieco gorzej od prognoz wypadł PMI z Wielkiej Brytanii 53,8 pkt. vs 55 pkt. Powyższe dane nie wpłynęły znacząco na notowania polskiego złotego. Dziś w okolicach godziny 10:40 złotówka wobec głównych walut jest wyceniana następująco: euro kosztuje 4,2050 zł, dolar amerykański 3,5460 zł, funt brytyjski 4,7600 zł, natomiast frank szwajcarski 3,5990 zł. Dziś w Polsce poza decyzją w sprawie stóp procentowych, warto zwrócić uwagę o godzinie 16:00 na wydźwięk komunikatu Rady Polityki Pieniężnej po posiedzeniu.

Z pozostałych dzisiejszych danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na dane z USA i Kanady. Z USA poznamy bilans handlu zagranicznego za październik, indeks PMI dla usług oraz raport ISM dla usług, natomiast Kanada przedstawi bilans handlu zagranicznego.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin