Kurs EURPLN najniżej od sierpnia 2018 roku

Jak dotąd czerwcowe wydarzenia nie sprzyjają dolarowi, który po zeszłotygodniowej przecenie jest obecnie jedną z najsłabiej radzących sobie walut w tym miesiącu. Wczoraj kolejną cegiełkę podtrzymującą obecną wyprzedaż USD dołożyły dane dotyczące inflacji konsumenckiej, która w swojej bazowej wersji spadła w maju z 2,1% do 2%, co może być jednym z kolejnych sygnałów zanikającej presji popytowej w gospodarce Stanów Zjednoczonych. W wersji podstawowej inflacja spadła z 2,1% do 1,9% i to wraz z ostatnimi słabymi danymi z rynku pracy stanowi niezbyt optymistyczną perspektywę przed kolejnym posiedzeniem FOMC, które odbędzie się już w przyszłą środę. Z ważniejszych publikacji pozostały w tym tygodniu jeszcze tylko piątkowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej i one dopełnią obraz przedstawiający obecny stan amerykańskiej gospodarki.

Zauważmy, że obecnie rentowność 10-letnich obligacji spadła już do poziomu 2,10%, gdzie jeszcze w listopadzie była ona wyraźnie powyżej 3%. Spadek rynkowych stóp procentowych w USA wspiera bardziej egzotyczne waluty takie jak PLN, co objawia się w ostatnim czasie silniejszym trendem spadkowym na parze EURPLN. Kurs tej pary przełamuje wszystkie ważniejsze wsparcia techniczne, dzięki czemu wczoraj mogliśmy zobaczyć euro na najniższych poziomach cenowych od sierpnia 2018 roku tj. okolicy 4,2550.

Notowania pary EURPLN przebijają linię trendu wzrostowego będącą jednocześnie dolnym ograniczeniem dużej formacji trójkąta, która kształtuje się już od ponad roku. Tym sposobem widzimy również cenę poniżej kluczowych poziomów cenowych, które przez większość tego okresu były dolnym zakresem zawężającej się konsolidacji. Oscylatory wskazują już na poziomy wyprzedania, niemniej należałoby te sygnały zignorować, jeśli uznamy trwające spadki jako nowy trend.

Z ciekawszych wydarzeń można jeszcze wspomnieć o wczorajszym głosowaniu w brytyjskim parlamencie, które przyczyniło się do mocniejszego tąpnięcia w dół kursu funta. Powodem jest odrzucenie głosowania nad wstrzymaniem „no-deal” Brexit . Stosunek głosów wynosił 309-298. Obecnie za funta musimy zapłacić około 4,78 zł.

Udostępnij post