Konflikt handlowy miedzy USA, a Chinami nadal wiodącym wątkiem na rynkach. Spadek liry tureckiej TRY względem PLN o prawie 60% od maja 2012.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump chce wdrożyć w ciągu najbliższych dwóch tygodni nowe rozporządzenia w ramach ochrony gospodarki amerykańskiej. Planuje zabronić chińskim biznesom inwestycji w obszarze technologicznym USA, a także uniemożliwić eksport technologii amerykańskiej do Chin.

Konflikt narasta tym bardziej, że w ubiegły piątek Trump zagroził nałożeniem 20% ceł na import aut z Unii Europejskiej. Przyczynkiem tej sytuacji było nałożenie przez UE cła na warte 2,8mld EUR dobra  z USA, które były wcześniejszą reakcją na cła Trampa wobec importu stali i aluminium.

EUR, USD, PLN

Tymczasem kurs EURUSD w reakcji na ostatnie wiadomości z EBC o decyzjach rychłego ukończenia programu skupu aktywów z rynku, obniżył kurs z poziomu w okolicach 1,1850 do okolic 1,1518 (czerwona strzałka na zdjęciu poniżej), po czym skorygował spadki o nie całe 50% docierając do ceny 1,1675 vs. 1,1680 = 50% (zielona strzałka na zdjęciu poniżej).

Polski złoty w ostatnim tygodniu osłabia się zarówno do EUR jaki i do USD. W tym momencie EUR jest wyceniane w okolicach 4,32 zł natomiast USD na 3,71 zł.

TRY, PLN

W Turcji po pierwszej turze wyborów znamy już jej ostateczny wynik. Wg. oficjalnych danych wygrał ponownie Tayyip Erdogan otrzymując 52,5 % głosów. Jego kontrkandydat Muharrerm Ince uplasował się na drugim miejscu z wynikiem 30,7 % poparcia. Na chwilę obecną wydarzenie to nie ma większego wpływu na lirę turecką która względem polskiego złotego jest wyceniana w okolicach 0,80 zł. Trapiona inflacją lira turecka (TRY) od maja 2012 osłabiła się względem polskiego złotego do dziś o prawie 60%. Zdjęcie poniżej.

Z ważniejszych danych makroekonomicznych dnia dzisiejszego warto zwrócić uwagę na indeks instytutu Ifo z Niemiec oraz dane z USA na dotyczące sprzedaży nowych domów w USA.

Udostępnij post