Dzień wczorajszy minął nam z początku pod znakiem umacniania się funta do złotówki. Kurs GBPPLN dochodził w dniu wczorajszym do 4,7450. Spowodowane to było dobrymi danymi, które spłynęły z Wielkiej Brytanii – dotyczyły one inflacji CPI, która okazała się lepsza od oczekiwań. Tym samym kontynuowany jest ruch powrotny na funcie, zapoczątkowany z końcem sierpnia.
Kolejną kwestią powodującą osłabianie się złotówki, nie tylko do funta, ale też do pozostałych głównych walut było wszczęcie przez Komisję Europejską kolejnego etapu procedury wobec Polski, dotyczącej ustawy o sądach powszechnych. Większe sankcje raczej nie są prawdopodobne (zwłaszcza, że w przypadku głosowania, Węgry raczej to zawetują), jednak pojawiające się widmo ryzyka politycznego spowodowało odejście inwestorów zarówno od PLN, jak i od naszej giełdy.
Kolejnym argumentem za osłabianiem się złotego, są gołębie komunikaty, płynące z RPP. Praktycznie do końca 2018 nie zakłada się podwyżek stóp procentowych, pojawiła się nawet teza o potrzebie dalszych obniżek.
Po tych informacjach EURPLN skoczył w pewnym momencie w okolice 4,2660, ostatecznie kończąc dzień w okolicach 4,25. Podobnie sytuacja wyglądała na dolarze, który przez ostatnie dni odreagowuje silną przecenę, trwającą praktycznie od grudnia 2016. Na chwilę obecną kurs USDPLN wynosi ok. 3,55.
Złoty umocnił się natomiast wczoraj do franka szwajcarskiego – był to więc kolejny pozytywny dzień dla osób spłacających kredyty hipoteczne w CHF. Trend spadkowy na CHFPLN jest jak najbardziej aktualny i jesteśmy coraz bliżej kursu z 15 stycznia 2015.
W dniu dzisiejszym czeka na s szereg danych z Europy. Z rana otrzymaliśmy dane z Niemiec, dotyczące inflacji CPI. Były one zgodne z prognozami – Inflacja CPI (m/m) sierpniowa wyniosła 0,2%, Inflacja CPI (r/r) 1,8%. O godzinie 9:00 spłynęły informacje z Węgier. Produkcja przemysłowa s.a., fin. (m/m) lipiej -4,2%, prognoza -4,2%, poprzednio -1,3%, Produkcja przemysłowa n.s.a . fin. (r/r) lipiec 0,2%, prognoza 0,2%, poprzednio 4%, Produkcja przemysłowa w.d.a. fin. (r/r) lipiec 0,2%, prognoza 0,2%, poprzednio 6,5%. Otrzymaliśmy również dane z Hiszpanii – Inflacja CPI (m/m) oraz (r/r) zgodne z oczekiwaniami, czyli 0,2%. O 10:00 zaktualizowano dane dotyczące stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii za lipiec – wyniosła ona 4,3%, oraz wniosków o zasiłek dla bezrobotnych – dane za sierpień to -2,8 tys. O 14:00 z Polski spłynie informacja na temat bilansu płatniczego, o 14:40 poznamy Inflację producencką z USA.