Indeksy PMI w centrum uwagi inwestorów

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia w kalendarzu danych makro jest wstępna publikacja indeksów PMI dla przemysłu i usług. Odczyt tych danych poznamy przed południem i będą dotyczyć takich państw jak: Francja, Niemcy oraz Strefa Euro. Po południu przedstawiony zostanie indeks PMI dla Stanów Zjednoczonych. Zarówno w przypadku indeksu dla przemysłu jak i usług prognozowany jest niewielki wzrost lub brak zmiany w porównaniu z poprzednim odczytem. Dzisiejsze publikacje indeksów PMI są wstępnymi odczytami. Finalne odczyty indeksów poznamy w przyszłym tygodniu. Indeksy PMI opisują aktualną sytuację w gospodarce danego kraju. Poziom PMI mniejszy niż 50 pkt. oznacza spadek aktywności danego sektora. Odczyt powyżej poziomu 50 pkt. oznacza wzrost aktywności sektora w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Wczorajszy odczyt indeksu instytutu ZEW z Niemiec rozczarował. Dane okazały się gorsze od prognoz i poprzedniego odczytu. Wskaźnik spadł w sierpniu z 17,5 pkt. do 10 pkt. Prognozy zakładały spadek do 15 pkt. Publikacja ta osłabiła euro w relacji do dolara amerykańskiego. Dobre dane poznaliśmy z kanadyjskiej gospodarki. Wyniki bazowej sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym znalazły się na poziomie 0,7% (prognoza: 0,1%). Dolar kanadyjski zyskał po publikacji dobrych danych. Warto także zwrócić uwagę na decyzję Narodowego Banku Węgier o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główna stopa procentowa nadal wynosi 0,90%.

Polska waluta zyskała wczoraj do euro, franka i funta. Skala umocnienia nie był jednak znacząca i wyniosła jeden grosz w stosunku do franka i funta oraz mniej niż jeden grosz do euro. Złoty osłabił się jedynie do dolara amerykańskiego o około jeden grosz. EUR/PLN wahał się wczoraj w granicach 4,26-4,27. USD/PLN oscylował w zakresie 3,61-3,64. CHF/PLN poruszał się w granicach 3,76-3,74. GBP/PLN wahał się w widełkach 4,67-4,64. O poranku złoty nieznacznie się osłabia do euro, dolara, franka i funta. Za euro trzeba zapłacić 4,28 zł, za dolara 3,64 zł, za franka 3,76 zł oraz 4,66 zł za funta.

Wtorek przyniósł wzrosty na giełdach. WIG20 zyskał 0,42% przy obrotach na poziomie 688 mln. Zyskał także niemiecki DAX 1,35% oraz francuski CAC40 0,87%. Rentowności obligacji 10-letnich wynoszą 3,32%, 5-letnich 2,63% oraz 2-letnich 1,76%. Wzrost rentowności można było zaobserwować w przypadku 5- i 10-letnich obligacji.

W dzisiejszym kalendarzu danych makro oprócz publikacji indeksów PMI warto zwrócić uwagę na odczyt koniunktury w budownictwie, handlu detalicznym, przemyśle i usługach w Polsce. NBP poda odczyt podaży pieniądza za lipiec. W godzinach popołudniowych poznamy z USA liczbę sprzedanych nowych domów oraz tygodniową zmianę zapasów paliw.

Udostępnij post